Kim probija američki "kišobran"
Pjongjang je uznemirio svet najsnažnijom nuklearnom probom do sada kada je, kako tvrdi, uspešno testirao hidrogensku bombu koja se može postaviti na raketu dugog dometa.
Time je, ocenjuju analitičari, postignut veliki napredak u nuklearnom programu te zemlje.
Zabrana
Kao "nuklearni jež"
Kako navodi pomenuti dnevnik, vlada u Seulu ne bi trebalo da okleva u ponovnom uvođenju američkog taktičkog nuklearnog oružja, kao i u razvoju sopstvenih atomskih naprava. Takav potez bi, napominju zapadne novinske agencije, bez sumnje uznemirio Pjongjang, koji stalno tvrdi da je u riziku od napada SAD.
S druge strane, Južnoj Koreji, u kojoj se nalazi 28.500 američkih vojnika kako bi je branili od severnog suseda, zabranjeno je da razvija sopstveno nuklearno oružje.
Zabrana je predviđena atomskim energetskim dogovorom iz 1974. koji je Seul potpisao sa Vašingtonom, koji zauzvrat nudi "nuklearni kišobran" od mogućih napada, podsetila je francuska agencija AFP.
Međutim, sve veće nuklearne i raketne pretnje ratobornog severnog suseda navele su pojedince u Južnoj Koreji da pozovu na razvoj nuklearnog oružja te zemlje.
"Kako se nuklearno oružje pojavljuje iznad naših glava, ne možemo uvek da se oslonimo na nuklearni kišobran SAD i produženo odvraćanje", naveo je list "Dong Ilbo" u jučerašnjem izdanju.
Novine traže domaću A-bombu
SAD su razmestile delove svog atomskog oružja u Južnoj Koreji posle Korejskog rata, koji je trajao od 1950. do 1953. godine, ali su ga povukle 1991. godine, kada su Severna i Južna Koreja objavile da će sve učiniti da poluostrvo bude slobodno od nuklearnog oružja.
Pakt više nije obavezujući, navodi list "Dong Ilbo" u uredničkom komentaru.
"Nema razloga za nas da se pridržavamo deklaracije kada se pretvorila u 'denuklearizaciju Južne Koreje', a ne denuklearizaciju Korejskog poluostrva", dodaje taj list.