Predsednik Srbije u BiH posle 6 godina: Šta čeka Vučića u Sarajevu?
Posle šestogodišnjeg posta, ovo će biti prva poseta predsednika Srbije Bosni i Hercegovini. Poslednji put sa te pozicije u Sarajevo je išao Boris Tadić, dok je njegov naslednik Tomislav Nikolić pet godina bezuspešno pokušavao da dobije pozivnicu bosanskih zvaničnika, piše "Blic".
Sagovornici ovog lista smatraju da najviši predstavnici Srbije i BiH neće baviti teškim temama iz ratnih devedesetih godina, kao i da će uglavnom biti reči o ekonomskim pitanjima, kao i problemu granice.
Pročitajte još:
* "Ako zgaze Dejton, svi Srbi iz BiH postaće državljani Srbije"
* Al Džazira: Kako dočekati Vučića u Sarajevu?
* Incko: Menja se atmosfera u regionu, kada Vučić dođe u Sarajevo...
Aleksandar Popov, predsednik Centra za regionalizam, navodi da treba očekivati pozitivne poruke nakon sastanka srpske i delegacije BiH, ali da to ne znači da će poblemi koje imaju dve države biti rešeni. Naprotiv.
- Takvi sastanci prolaze uglavnom u srdačnim tonovima, ali, što bi rekao bivši predsednik Hrvatske Ivo Josipović, nemaju esenciju. Ti susreti su protokolarni i medijski vidljivi, karakteristični za prvi ešalon političara, a posle nekog vremena opet se vraćamo na pitanja iz ratova, koje otvara drugi ešalon političara - smatra Popov.
Kako je već najavio član Predsedništva BiH Mladen Ivanić, članovi delegacije beogradskih i sarajevskih političara trebalo bi da razgovaraju o pitanjima granice, ali to u slučaju ove dve države i nije toliko problematična tema, kao što je to sa Srbijom i Hrvatskom.
Razmena teritorije i odnos prema Dodiku
Kako navodi izvor lista iz Nemanjine 11, 97 odsto granice Srbije i BiH je utvrđeno, a preostala tri odsto odnose se na četiri mesta, među kojima je i teritorija kod Priboja i Rače. Popov smatra da je ovo pitanje lako rešivo.
- Očekujem da bude reči o malom delu teritorije u Republici Srpskoj, kroz koju prolazi pruga Beograd - Bar. Trebalo bi da se razgovara o razmeni tog dela državne zemlje, kako bi pruga prolazila samo kroz Srbiju i Crnu Goru. Tu ne bi trebalo da bude problema. Najneprijatniji biće razgovori o odnosu Beogradu prema rukovodstvu u Banjaluci, kao i rad na deklaraciji Srbije i Republike Srpske o opstanku srpske nacije, na koju u Sarajevu gledaju sa podozrenjem - dodaje Popov.
Od pozitivnih tema na stolu bi mogao da se nađe projekat gradnje autoputa Beograd - Sarajevo, za čije finansiranje je navodno zainteresovana Turska. U BiH su usvojili i predlog trase tog puta, ali za to još nema saglasnosti rukovodstva Republike Srpske.
- Očekujem da će biti reči i o rekonstrukciji mostova, a naročito onog koji spaja Zvornik i Mali Zvornik. Do sada je Beograd o infrastrukturnim projektima razgovarao sa liderima srpskog entiteta, ali te teme se tiču odnosa dve države - ističe Popov.
Zajednički nastup na stranim tržištima i podizanje morala
Vehid Šehić, kopredsednik Igmanske inicijative iz BiH, za "Blic" kaže da će se najviše pričati o projektima koji bi mogli da poboljšaju ekonomski status građana dve države.
- Osim infrastrukturnih projekata, biće reči i o zajedničkom nastupu naših firmi na tržištima drugih država, što može da poboljša standard naših građana. Ipak, smo mi mali narodi, ma šta o sebi mislili, statistička greška u Evropi - dodaje Šehić i dodaje da se neće razgovarati o teškim temama.
Teška pitanja bez "galame"
O poseti Aleksandra Vučića zvaničnom Sarajevu govorio je i predsedavajući Predsedništva BiH Dragan Čović, koji je izjavio da od njegovog dolaska mnogo očekuje.
- Imam želju da prva tri suseda imaju posebno mesto u BiH. To smo uspeli sa Crnom Gorom višestruko, a na isti način to želimo da uradimo sa Srbijom i Hrvatskom. Sa Srbijom ima mnogo otvorenih pitanja, poput granice, saobraćajne i energetske instrastrukture - rekao je Čović i dodao da će se Vučić prvog dana sastati sa članovima Predsedništva, a za drugi dan planirani su sastanci sa predstavnicima Saveta ministara i parlamenta BiH.
On kaže da su čelni ljudi ovih institucija razgovarali o ovoj poseti i usaglašavali stavove sa kojima će BiH nastupiti u razgovorima sa Vučićem.
- Očekujem da saradnja bude takva da u svakom trenutku možemo komunicirati, kako bi se teška pitanja rešila na prihvatljiv način i bez galame - naglasio je Čović.