Četvrtak 15.07.2010.
10:30
Vestionline

Toša Rus obuvao igrače

Manastir Rakovica

Selo je imalo svega 12 porodica. U vreme austrijske vlasti, krajem 18. veka, utrostručilo se kućama, i imalo han za putnike. Zemlja je bila veoma plodna, pa je posle Drugog ustanka knez Miloš dozvolio svakom da uzme koliko želi. To je privuklo i žitelje čak iz Makedonije, Hrvatske i Bugarske.

Manastir Crnog Radula


Manastir sa crkvom posvećenom arhanđelima Mihailu i Gavrilu zadužbina je vlaškog vojvode Radula Prvog Crnog, zeta kneza Lazara. Prvobitno se nalazio kod sela Rakovica, prema kome je dobio ime. Krajem 16. veka je premešten dublje u šumu, u blizini Sremčice. Predanje kaže da su odatle od Turaka "same ikone begale". Manastir je temeljno obnovljen zahvaljujući knezu Milošu Obrenoviću, čiji je sin Todor ovde sahranjen, a tu počiva i junak Prvog srpskog ustanka Vasa Čarapić. U manastiru Rakovica je radila i prva monaška škola, a objavljivala je i svoj glasnik, "Rakovički narodni listić".

Današnja porodica Damjanović vodi poreklo od jednog ruskog vojnika, koji se borio uz Karađorđa, a prizetio se u Sremčici. Sve do 1820. živelo se u prizemljušama od blata i pruća, a ciglene zgrade su nikle skoro vek kasnije. Dok su prethodne kuće bile krečene samo u belo, ove su se isticale bojama.

Najlepšu šarenu kuću imao je Nikola, kovač. Po ovom zanatu se selo pročulo jer je "izvozilo" kola za vuču. Na glasu je bio i krojač, gospodstveni Boža Miljković. Njegov takmac, doseljenik Milija Vlajković uvek je bio neuredan, ali je znanjem i tačnošću preuzeo prvenstvo. Obojica su šili sve, od odela do šajkača, pa i moderne ženske haljine.

Prve cipele je napravio je Toša Rus Burnjajev, omiljen među momcima, jer ih je obuvao za igranke. Posle epidemije tuberkuloze, 1922. viđeni meštani su u Sremčici osnovali zdravstvenu zadrugu. Odziv za preglede je isprva bio slab, jer je stajao 10 dinara ili 30 jaja.

Zdravstvo je napredovalo tek kada je u selo stigao prvi stalni lekar, dr Srećković, a za njim i dr Jelena Mihajlovic - Krstić. Zahvaljujući čistoj vodi, Sremčica je u epidemiji prošla sa manje žrtava od ostalih sela, a zbog vode se danas ovde dolazi i na odmor.

Savsko jezero ima jednu od najvećih i najlepših u Evropi i mesto je idealno za kupanje, veslanje, vožnju kajaka, vaterpolo, ronjenje, surfing.
 

2024 © - Vesti online