Sreda 30.08.2017.
19:10
D. Dekić - Vesti

Radniku mrvice sa stola poslodavca

V. Sekulić
Da li je ulica jedino rešenje: Radnički protest

Poslodavci uzvraćaju mizerijom od pola evro-centa povišice, uz objašnjenje da su i sami u teškom položaju. Biće, smatraju u ASNS da će i ovoga puta kolač seći Aleksandar Vučić, samo sada ne kao premijer, već kao šef države koji je izašao s predlogom o povećanju od osam do devet odsto. Državu ne brine što je prosečna srpska plata najniža u regionu.

Čelnik SSSS Ljubisav Orbović smatra da je neophodno da skoči minimalac, a onda i prosečna zarada u Srbiji.

Na ivici minimuma

- Porast od osam ili devet odsto koji predsednik Srbije Aleksandar Vučić pominje, nedovoljan je prema svim parametrima, ceni komunalnih usluga i životnih namirnica. Sve ispod 20 odsto povišice je poražavajuće.
Nedovoljno je i to, ali bar zadovoljava minimum potreba - kaže Ranka Savić.

- Minimalne zarade, prema Zakonu o radu se isplaćuju u slučaju poremećaja poslovanja firme, a kod nas je broj onih koji primaju minimalac neprimereno veliki. Takvih radnika je čak 346.000, odnosno svaki šesti što je strašna cifra - kazao je Orbović za "Vesti".

On nije želeo da iznosi procenat povećanja koji će sindikati tražiti, jer kako objašnjava, pregovori tek predstoje.

- Mogu da vam kažem da će SSSS sa sindikatom Nezavisnost koji je takođe reprezentativan kao jedan delovati na tim pregovorima, a u korist radnika - kazao je Orbović uoči sednice Socioekonomskog saveta.

Najave šefa države o procentu povećanja, predsednica ASNS Ranka Savić vidi kao obesmišljavanje rada Socijalno ekonomskog saveta.

- Vučić ranije kao premijer, a sada predsednik drugu godinu zaredom, predlaže minimalnu cenu rada pre sednice Saveta. Kaže koliko će iznositi, pa potom zaseda ovo telo. Čemu onda razgovori? Kakve rasprave u Savetu kad uvek on presudi? - pita Savić.

Srbija je, ističe, prema visini minimalca na poslednjem mestu u regionu.

- Svi su nas pretekli, pa i Makedonija i BiH. Naša Vlada bi morala da učini nešto da poboljša standard građana. Može da ukine ili smanji oporezivanje osnovice za minimalnu cenu rada - predložila je Savić.

Za povećanje neoporezive osnovice na plate su i poslodavci, ali smatraju da minimalac treba da se poveća za šest odsto. Povećanje, kako je za medije kazao Nebojša Atanacković, ne sme da bude samo povećanje opterećenja privredi, već da se uskladi s drugim rešenjima.

- Ako bi rast privrede bio tri odsto i inflacija oko tri, realno povećanje cene rada može da iznosi šest odsto, ali uz olakšice za privredu. Imamo nisku cenu rada, ali naš rast je mali, upola manji od Hrvatskog, i četiri puta niži u odnosu na Sloveniju - naveo je Atanacković.

 

2024 © - Vesti online