Ko je novi ruski ambasador u Americi - čelični pregovarač bez prava na grešku?
O imenovanju Antonova na mesto ambasadora Rusije u SAD šuškalo se već mesecima, a mnogi ruski zvaničnici i analitičari su ocenili da je takav izbor "dobar potez Kremlja", s obzirom na njegovo bogato iskustvo u diplomatiji i vojnom resoru.
Antonov ima više od 30 godina diplomatskog iskustva, važi za autoritativnog čoveka i teškog pregovarača.
Pročitajte još:
* Zvanično: Antonov novi ruski ambasador u SAD
* Uskoro se rešava sudbina ruskih diplomata u Americi
* "Nova runda Hladnog rata: Zapečaćeno je - Rusi su neprijatelji!"
Eksperti smatraju da će mu u Vašingtonu najviše značiti iskustvo u pregovorima o razoružanju, jer upravo je Antonov predvodio rusku delegaciju na pregovorima o smanjenju strateškog naoružanja.
Osam rundi pregovora završeno je potpisivanjem Sporazuma o daljem smanjenju i ograničenju strateškog naoružanja. "Novi START" potpisali su 2010. godine u Pragu tadašnji predsednici Rusije i SAD, Dmitrij Medvedev i Barak Obama, a to se smatralo pomakom u odnosima dveju sila.
Čvrst stav prema Zapadu
Karijera Anatolija Antonova naglo je uzletela 2004. godine, upravo kada je stao na čelo odeljenja Ministarstva spoljnih poslova Rusije za pitanja bezbednosti i razoružanja. Nezvanično su tu strukturu zvali i "odeljenjem bez prava na grešku".
Od 2011. do 2016. godine bio je zamenik ministra odbrane Rusije, posle čega se ponovo, krajem prošle godine, vratio u Ministarstvo spoljnih poslova.
Antonov je poznat i kao pobornik čvrstog stava prema Zapadu, a nalazi se i na sankcionom spisku EU, Kanade i Ukrajine.
Antonov ima 62 godine, završio je 1978. prestižni moskovski fakultet MGIMO, doktor je političkih nauka, govori engleski i burmanski jezik.
On će na mestu ruskog ambasadora u SAD zameniti Sergeja Kisljaka, koji je tu funkciju obavljao od 2008. godine, a kojeg su zapadni mediji nazivali "najopasnijim ruskim diplomatom u Vašingtonu".
Teški zadaci u Vašingtonu
Novi ruski ambasador dolazi u Vašington u trenutku kada se predsednik SAD Donald Tramp u toj zemlji suočava sa žestokim kritikama zbog navodnih tajnih veza sa Kremljom i kada se vodi istraga zbog navodnog mešanja Rusije u američke predsedničke izbore. Antonov stiže u Vašington i u jeku napetosti između ovih zemalja i nakon što su SAD uvele novi paket sankcija protiv Rusije.
Analitičari ocenjuju da pred Antonovom sada stoje teški zadaci, i da mu boravak u Vašingtonu neće biti baš prijatan.
Sve zbog Hilari?
Ruski mediji su zimus pisali da je odluka o imenovanju Antonova na to mesto doneta još jesenas, kada se verovalo da će na predsedničkim izborima u SAD pobediti Hilari Klinton. Moskva je, kako se pisalo, smatrala da će odnosi dveju zemalja ostati zategnuti, i zbog toga je Antonov, kao pobornik čvrstog stava prema Zapadu, bio glavni kandidat.
- Ovo je najveća kriza u rusko-američkim odnosima, postoji pretnja od eskalacije sukoba, odnosno povlačenja nekakvih neprijateljskih koraka od strane SAD. To znači da će on stalno morati da radi u nekoj napetoj atmosferi, iščekujući nekakve neprijateljske poteze, počev od onih velikih, na međunarodnom nivou, do nekih sitnijih, koji našim diplomatama u Vašingtonu otežavaju život. Siguran sam da je on spreman da odgovori na sve takve situacije, iskušenja i izazove - kaže za Sputnjik Bogdan Bespaljko, član Saveta za međunacionalne odnose.
Signal Americi
Eksperti smatraju da je izbor Antonova na mesto ambasadora Rusije u SAD važan signal Vašingtonu o spremnosti na konstruktivan dijalog, na prvom mestu u rešavanju gorućih pitanja, među kojima je zajednička borba protiv terorizma u Siriji.
Bespaljko takođe ističe da postoji nada da će se odnosi dveju zemalja poboljšati.
- Svakako se treba nadati, jer čak i u najtežim trenucima Hladnog rata između Sovjetskog Saveza i SAD nastupali su momenti "popuštanja". Čak i kada se činilo da je nuklearni rat neminovan, uspevali smo da postignemo nekakav kompromis. I, recimo, u karipskoj krizi prvo su se povukle SAD, zahvaljujući čemu je ta kriza i rešena. Ceo svet je stajao na ivici rata - nuklearnog, svetskog. Ipak, svi znamo kako je ta kriza završena, pa se nadamo da će se i ove nove krize rešiti. I oni ljudi koji jako žele da zapale nekakav "fitiljčić" svetskog rata, ne opravdavaju svoje nade. Ali, mi ćemo svoje opravdati - poručio je Bespaljko.
Inače, ruski analitičari podsećaju da se ruska diplomatska praksa po kojoj mandat ambasadora traje četiri-pet godina ne primenjuje kada su u pitanju SAD. U Vašingtonu su sovjetske diplomate radile godinama, pa i decenijama, dovoljno je setiti se legendarnog sovjetskog diplomate Anatolija Dobrinjina, koji je na mestu ambasadora u toj zemlji bio pune 24 godine, od 1962. do 1986.