Srpsko pivo osvojilo Evropu: Pelcer star tri veka
Milan Prostran, agroekonomista, za "Vesti" kaže da ne čudi podatak da su srpska piva druga najtraženija u zemljama EU.
- Dve moćne evropske kompanije Hajneken i Karlsberg su vlasnici najvećih pivara u Srbiji i logično je da svoje pivo izvoze u Uniju - kaže Prostran.
Prema njegovim rečima, to ipak nije jedini razlog. Naime, srpsko pivo se pravi od kvalitetnih sirovina (ječam, hmelj), pa je to argument više da popularno piće nađe put do probirljivih evropskih potrošača. Ne treba zaboraviti da je tradicija proizvodnje piva u našoj zemlji duga, pa to pivo pije cene.
Godišnja potrošnja po glavi stanovnika
Zemlja litara
Češka 143
Nemačka 110
Austrija 108
Estonija 104
Hrvatska 82
Srbija 56
EU 68
- Pančevačka pivara je osnovana 1720, a Vršačka 1724. godine. Čelarevo i Apatin su oduvek bili poznati po vrhunskom pivu - navodi Prostran.
Iako je čak 90 odsto srpskih pivara u rukama stranaca, u poslednje vreme niču male lokalne pivare, koje imaju izuzetan kvalitet, a pivom snadbevaju restorane i kafane.
- Turisti koji posete našu zemlju i probaju neko od lokalnih piva su izuzetno zadovoljni jer je reč o kvalitetnom piću - navodi naš sagovornik.
On navodi da su odvajkada Nemci bili vlasnici vojvođanskih pivara, pa je i tehnologija proizvodnje drugog najpopularnijeg pića na svetu dobra u Srbiji.
Inače, EU je prošle godine proizvela 39 milijardi litara piva, što je za 400 miliona više nego 2015. godine i odgovara proizvodnji od 76 litara po stanovniku. Proizvedeno je i gotovo 900 miliona litara piva koje sadrži manje od 0,5 odsto alkohola ili je potpuno bez alkohola.
Holandija lider
Holandija je u EU vodeći izvoznik, budući da je izvezla 1,9 milijardi litara piva sa alkoholom, a slede Nemačka sa 1,7 milijardi, Belgija sa 1,5 milijardi, Francuska sa 0,7 milijardi i Britanija sa 0,6 milijardi.
Dve trećine piva s alkoholom u EU proizvodi se u šest članica, a s proizvodnjom od 8,3 milijarde litara (21 odsto od ukupne proizvodnje u EU), Nemačka je prošle godine bila vodeći proizvođač. Iza Nemačke je Velika Britanija koja je proizvela 5,1 milijardu litara piva, Poljska četiri milijarde, Španija 3,7 milijardi, Holandija 2,6 milijardi, a Belgija 2,3 milijarde.