"Nigde narko karteli nemaju državu kao što je imaju Haradinaj, Tači..."
Pozivu na dijalog predsednika Aleksandra Vučića treba da se odazovu svi, naglašava on, ne samo političari, već i privrednici, srpska akademija, kulturni radnici, privrednici...
Pročitajte još:
* "Rešenje za Kosovo: Razgraničenje - šta je srpsko, a šta albansko"
* "Tanka linija: Šta možemo uraditi po pitanju Kosova, a šta nikako ne smemo?"
On kaže da Ivica Dačić u svom autorskom tekstu naglasio da je započinjanje dijaloga o Kosovu dokaz zrelosti Srbije kao države i da odlaganje "razmišljanja o tom problemu neće doprineti ničemu".
- Ono što je najvažnije u ovom tekstu je to da je Ivica Dačić postavio neke linije preko kojih nećemo preći - sever Kosova ne dolazi u obzir da bude pod kontrolom Prištine, što se tiče zajednice srpskih opština to treba da budu opštine južno od Ibra i da imaju neku vrstu autonomije - rekao je on gostujući na RTS.
Marković je ukazao i na stavove akademika Tibora Varadija, čoveka koji nas je, podsetio je, spasao tužbe u Hagu, a koji je, u razgovoru za Tanjug, predložio teritorijalnu i personalnu autonomiju za Srbe na KiM, što znači da i tamo gde ih ima malo - treba da imaju svoja prava.
Dačić je, kaže, takođe istakao važnu stvar - poseban status za crkve i manastire.
- Privatizacija na KiM je potpuno nezakonita i mi moramo da sačuvamo imovinu države na KiM, svaki ekser koji je uložila Srbija ili bivša Jugoslavija - naglasio je Marković za RTS.
On smatra da sepreteruje sa davanjem značaja stavovima NVO - "ima akademija nauka, instituti, privredne komore, kulturni radnici, mora mnogo snaga da se mobiliše u tiom dijalogu, ne samo nekoliko političara", istakao je.
Paradoks je, ukazao je takođe, da su zapadne sile na Kosovu praktično "stvorile državu narkokartela".
- U Kolumbiji su narkokarteli jaki, ali nigde nemaju državu kao što je imaju Haradinaj, Tači, koji su međunarodni kriminalci. To je čudna priča - rekao je Marković.