"Katolička crkva temeljno planirala ustaški pokolj 1941: Ubili 1.600 Srba, zatrli srpska sela"
On je u izjavi za Srnu rekao da je ubistvu 1.600 livanjskih Srba i zatiranju brojnih srpskih sela i porodica prethodila opsežna priprema zločina od strane Katoličke crkve.
Pročitajte još:
* Ustaše decu nosile na noževima
* Obeležena 73. godišnjica: Sekirama i maljevima ubijeno najmanje 2.300 Srba
- Oni su imali veoma značajnu ulogu. Pre samog pokolja, župnici su, a znamo da je Katolička crkva uvek bila dobro organizovana, imali zadatak da naprave spisak kraških jama na području Livna kao i da popišu živalj i imovinu. Pa čak i pre nego što je pokolj počeo znalo se koje će pravoslavno imanje pripasti kojem Hrvatu - rekao je Petrović.
On je naglasio da je svaki Hrvat - komšija i učesnik u pokolju znao šta mu pripada i da je nakon pokolja ušao u srpsku imovinu.
- Oni su u selima, poput Čelebića, sistematski poubijali muškarce, a potom i žene, starce i decu, a onda uzeli našu stoku kao svoju i počeli obrađivati naše njive kao da su uvek bile njihove - rekao je Petrović.
Govoreći o sramnoj ulozi Katoličke crkve u pokolju nad Srbima u Livanjskom polju u leto 1941. godine Petrović je kao primer naveo fratra Srećka Perića.
- On je u samostanu Gorica 1941. godine pozvao Hrvate tog Livanjskog polja da kolju Srbe rekavši: "Zakoljite prvo moju sestru koja je udata za Srbina pa dođite kod mene da vam okajem grehe" - podsetio je Petrović.
Prema njegovim rečima, Katolička crkva je, nažalost, uvek služila kao neko ko će snositi grehe onih koji su i pre 1941. godine vršili zločine nad Srbima tog dela BiH.
- U hrišćanstvu se kaže da će čoveku, ako se iskreno pokaje, biti oprošteni svi grehovi, međutim, postoje grehovi za koje nema oproštaja - smatra Petrović.
On je naglasio da nije važno koliko će ljudi danas biti na pomenu žrtvama u Spomen-kapeli Svete velikomučenice Marine u Livnu, jer su Srbi tog kraja davno preboljeli "kvantitet" i činjenicu da su od 40 odsto u ukupnom broju stanovnika koliko ih je bilo 1941. godine svedeni na jedva dva odsto, već je iznad svega važno njegovati kulturu sećanja i duhovno jačati.
Stravičan zločin
Leta 1941. godine, a najviše u danima oko Ognjene Marije, koju Srpska pravoslavna crkva pominje i slavi danas, ustaše su pobile više od 1.600 Srba Livanjskog polja. Veliki broj njih su živi bačeni u jame Dinare, Golije, Staretine, Tušnice, Kamešnice da tamo umiru danima, a tih dana zauvek su nestale cele srpske porodice i potpuno zatrvena srpska sela. Nakon pedeset godina, 1991. godine, potomci su izvadili mošti stradalnika iz većine jama i sahranili ih u Spomen-kapeli sagrađenoj u porti livanjske pravoslavne crkve, ali su samo godinu dana kasnije oskrnavljene, a pravoslavna crkva zapaljena. Eparhija bihaćko-petrovačka, Parohija livanjska i potomci stradalnika obnovili su Spomen-kapelu i ponovo u kriptu položili mošti mučenika.