Četvrtak 27.07.2017.
00:30
Vestionline

Naučnici iznenađeni: Mesec je pun vode

pixabay.com
Novo otkriće o Mesecu iznenadilo naučnike

Magma tada oslobođena dospela je iz duboke unutrašnjosti Meseca, pokazale su analize objavljene pre dva dana u časopisu "Nature Geoscience". 

- Ranije studije su pratile tragove vodenog leda u regijama oko polova Meseca, ali je utvrđeno da on najverovatnije nastaje iz vodonika koji do našeg prirodnog satelita dolazi putem solarnih vetrova - kaže vođa nove studije Ralf Miliken geolog Braun univerziteta. 

Novo istraživanje otkriva da se i u omotaču Mesečevog jezgra takođe nalazi značajna količina vode, koja je tu dospela tokom ranog formiranja tog satelita i pre nego što je potpuno očvrsnuo. 

- Posmatrali smo vodu u naslagama na sadašnjoj površini Meseca, a one su rezultat magme koja potiče iz duboke unutrašnjosti. Pošto proizvodi magme sadrže vodu, to znači da i u Mesečevoj unutrašnjosti takođe ima vode - kaže Miliken.

Istraživači su analizirali satelitske podatke instrumenta na indijskoj sondi Čandrajan 1 koja meri odbijenu sunčevu svetlost na vidljivim i talasnim dužinama bliskim infracrvenom spektru. Kako bi procenili količinu vode u piroklastičnim naslagama, naučnici su morali da izoluju reflektovanu svetlost iz termalne energije koju emituje topla površina Meseca. 

- Različiti minerali i jedinjenja apsorbuju i odbijaju svetlost na različite načine, pa smo mi tražili talasne dužine na kojim molekuli vode i hidroksida apsorbuju svetlost. Otkrili smo da postoji velika apsorbcija na piroklastičnim naslagama, što ukazuje da sadrže hidrokside ili vodu - rekao je Miliken. 

Ranije su naučnici Braun univerziteta detektovali tragove vode u sličnim vulkanskim uzorcima koje su na Zemlju doneli astronauti Apollo 15 i Apollo 17 misija. Međutim, ti uzorci nisu prikupljeni sa velikih naslaga mapiranih na osnovu satelitskih podataka u nedavnoj studiji, što znači da je unutrašnjost Meseca "vlažnija" nego što se mislilo. 

- Naš rad pokazuje da gotovo sve velike piroklastične naslage takođe sadrže vodu, pa deluje da je to zajednička karakteristika svih naslaga magme koja potiče iz duboke unutrašnjosti Meseca - kaže Miliken. 

Međutim, na pitanje kako je voda dospela u Mesečevu unutrašnjost, još nemamo odgovor. 

- Moguće je da je voda dospela na Mesec putem neke komete ili asteroida nakon njegovog nastanka, ali pre nego što se potpuno ohladio kaže Miliken. 

Dokaz o postojanju vode u unutrašnjosti Meseca može uticati i na naša dosadašnja saznanja o tome kako je Zemlja dobila vodu. Štaviše, studija ukazuje da se piroklastične naslage mogu koristiti za "rudarenje" vode, što bi podstaklo buduće misije na Mesec. 

- Ove naslage su možda mnogo dostupnije od potencijalnog vodenog leda na tamnim delovima lunarnih polova.Voda je teška i skupa da bismo je nosili sa Zemlje u svemir, tako da je svaka kap koju možete dobiti na Mesecu, umesto da je nosite sa sobom, važna i otvara mogućnost održivog prisustva ljudi na Mesecu - objašnjava Miliken.

2024 © - Vesti online