Nema para za neposlušne Srbe
Kao razlog za zaustavljanje ova dva kapitalna projekta, šefica Kancelarije EU na Kosovu i Metohiji Natalija Apostolova navela je to "što lokalne vlasti nisu uspele da uklone postojeće nelegalno izgrađene objekte i tako oslobode prostor za rad".
Predstavnici lokalne vlasti više puta su, krajem prošle i početkom ove godine, najavljivali izgradnju ovih objekata, čak su i na gradskoj skupštini donete potrebne odluke, izgradnja je trebalo da se završi u julu ili avgustu ove godine - navodi se, uz žaljenje, u saopštenju Kancelarije EU u Prištini u kome se još naglašava da pomoć Evropske unije Kosovu godišnje premašuje 100 miliona evra, a da je 38,5 miliona evra odlazi severu Kosova.
Navodi se i niz kapitalnih objekata koji su izgrađeni ili se grade u Leposaviću, Zvečanu, Zubinom Potoku i severnoj Kosovskoj Mitrovici.
- Odluka ambasadorke Natalije Apostolove apsolutno nema veze ni sa kakvim uklanjanjem objekata, u pitanju je njen pokušaj da se sa nama igra po principu štapa i šargarepe, na šta mi nikada nismo pristajali, niti ćemo pristati - odgovara Goran Rakić, gradonačelnik (po kosovskom sistemu) severne Kosovske Mitrovice i odnedavno prvi čovek Srpske liste.
Rakić navodi da je pravi razlog za odustajanje od izgradnje Kulturnog centra i Univerziteta to "što Apostolova zahteva da severnomitrovačka opština omogući nastavak revitalizacije mosta na Ibru, bez ikakvih garancija za bezbednost građana".
Apostolova se nije mnogo trudila da nam pomogne, uglavnom se bavila političkim ucenama, našta mi ne pristajemo, bila je iznenađena i našim insistiranjem da nam objasni: kako je moguće da projekat revitalizacije mosta košta 1,2 miliona evra, a nadzor koji vrši njen tim čak 1,9 miliona evra - navodi Rakić.
Most na čekanju
Mada je više puta najavljivano svečano otvaranje revitalizovanog mosta na Ibru koji će ponovo spojiti južnu i severnu Kosovsku Mitrovicu, pešačke zone u severnom delu grada i "kružnih tokova" sa obe strane mosta, radovi su još u toku i potpuno je neizvesno kada će most biti otvoren... Srbi u severnom delu grada posebno insistiraju na bezbednosti, zbog toga su podizali i betonski zid koji su kasnije pod pritiskom morali da ruše i traže druga rešenja.