Čadež: Stižu afrički privrednici
U razgovoru sa predsednikom Zumom ocenjeno je da su mogućnosti za jačanje ekonomskih veza Srbije i Južnoafričke Republike, ali i cele Podsaharske Afrike velike i u obostranom interesu naših privrednika. Osim trgovinske, saradnja je moguća i kroz zajedničke projekte i transfer znanja, tehnologija i investicija. Potencijal za međusobne investicije najveći je u poljoprivredi, građevinarstvu, infrastrukturi, mašinskoj industriji i ekologiji, izjavio je Marko Čadež nakon sastanka sa južnoafričkim predsednikom.
Forumom i bilateralnim razgovorima, koji Privredna komora Srbije organizuje u partnerstvu sa Afričkim biznis liderskim forumom (ABLF), po rečima Čadeža, proizvođačima iz Srbije i celog regiona otvaramo još jedna vrata za veći izvoz na ogromno i pretežno uvozno zavisno tržište Podsaharske Afrike koja obuhvata 49 zemalja sa milijardu stanovnika. Istovremeno, kaže, afričkim privrednicima otvara se mogućnost da preko Srbije, kao distributivnog centra, plasiraju svoje proizvode na tržišta EU, Rusije i drugih zemalja Zajednice nezavisnih država.
U sklopu pripreme predstojećeg investicionog foruma i sagledavanja mogućnosti za unapređenje privredne saradnje, predsednik Privredne komore Srbije imao je u Johanesburgu niz bilateralnih sastanaka sa predstavnicima državnih institucija, poslovnih asocijacija i kompanija Južnoafričke Republike. Sastao se sa ministrima poljoprivrede i kulture Senzeni Zokvan (Senzeni Zokwan) i Nati Mtetva (Nathi Mthethwa), zvaničnicima vladinih departmana za trgovinu, industriju i finansije, predstavnicima Razvojne banke JAR, koja ima ključnu ulogu u podršci pripremi, finansiranju i izgradnji infrastrukturnih projekata i Afričkog Nacionalnog kongresa, vladajuće političke partije u JAR.
U fokusu posete su sastanci sa predstavnicima poslovne zajednice Južnoafričke Republike. Osim sa Zanel Ntuli (Zanele Ntuli) predsednicom Afričkog biznis foruma, privrednim komorama JAR i Johanesburga, Čadež je razgovarao i sa Vivijenom Redijem (Vivian Reddy), izvršnim predsednikom Edison korporacije (Edison Corporation)u čijem sastavu je Edison pauer grupa (Edison Power Group), najveća energetska kompanija juga Afrike, kao i sa timom tamošnjeg Biznis saveta (Black Business Council) - konfederacije profesionalnih, poslovnih udruženja i komora, koja zastupa interese biznisa u dijalogu sa vladinim institucijama radi jačanja njegovog uticaja i učešća u glavnim ekonomskim tokovima.
Boravak u Johanesburgu Čadež je iskoristio i za sastanak sa našim poslovnim ljudima koji rade u Južnoafričkoj Republici radi razmene informacija o poslovanju na tržištu juga Afrike, a posetu završava sutra razgovorom sa članovima zajedničke privredne komore Srbije i JAR, poslovne asocijacije osnovane u aprilu ove godine na inicijativu privrednika iz Srbije koji posluju na jugu Afrike.
Predsednik Privredne komore Srbije u Južnoafričkoj Republici boravi na poziv Zolani Mkiva, predsednika Fondacije Mkiva (MHA), navodi se u saopštenju dostavljenom medijima.
Iako proteklih nekoliko godina robna razmena Srbije sa zemljama Podsaharske Afrike raste, i trgovinska i ukupna privredna saradnja veoma je skromna. U 2016. godini Srbija je na ta tržišta izvezla robu vrednu 71,3 miliona dolara, a uvezla, uglavnom sirovine za 96,3 miliona dolara. Na listi srpskih izvoznih proizvoda su prerađeni duvan, mašine i aparati, drumska motorna vozila, gume za automobile, dok smo iz Podsaharske Afrike najviše uvozili kakao, nerazvrstanu robu, prirodni kaučuk i gume, kafu i zamenu kafe, kamen, pesak, granit i drugo. U 2016. Srbija je najviše izvozila u Mauritaniju, Keniju, Nigeriju, Ekvatorijalnu Gvineju, Angolu, Ganu, JAR i Gabon, a uvozila iz Nigerije, JAR, Gane, Obale Slonovače, Eritreje, Ugande, Mozambika, Kenije i Zimbabvea.
Na tržište Podsaharske Afrike, osim tradicionalno prisutnih građevinskih firmi, kao što je "Energoprojekt”, poslednjih godina izlaze i kompanije poput "Nelta" i "Galeba".