Borba SAD-a i Rusije za Niš
Pre pet godina u Nišu je otvoren "Rusko-srpski humanitarni centar" (RSHC), kako je tada rečeno, isključivo radi humanitarnih aktivnosti: pružanja pomoći, spasavanja i organizovanja interakcije u suočavanju sa nesrećnim situacijama do kojih dovode ljudi i sa prirodnim katastrofama.
Press-služba ruskog Ministarstva za vanredne situacije krajem aprila objavila je u saopštenju da su njihovi specijalisti bili prvi koji su pritekli u pomoć srpskom stanovništvu u vreme poplava pre tri godine, da su u roku od 48 sati evakuisali više od 2.000 osoba, među kojima 600 dece, iz poplavljene oblasti u Obrenovcu.
Pored toga, Ministarstvo je u okviru te operacije avionom dostavilo više od 140 tona različitog humanitarnog tovara Srbiji i BiH. U saopštenju stoji i da zajednička rusko-srpska jedinica Centra uklanja eksplozivne objekte sa teritorije Srbije od 2008. godine.
Zašto je onda ovaj Centar, koji bi trebalo da bude bezazlen kao da se radi o isturenoj organizaciji Crvenog krsta recimo, problematičan još od osnivanja i zašto ruska strana zahteva da se njihovim ljudima u Nišu prizna diplomatski status?
Vječeslav Vlasenko, koordinator, smeška se na primedbe Zapada da je Centar oformljen kao prva faza u razvoju buduće vojne baze, i kaže da u njemu radi 10 Rusa i 20 Srba. EU i SAD otvoreno kažu da joj smeta niški RSHC. Američki ambasador Kajl Skat kaže da ne zna "šta oni tamo rade, ali ima razloga za zabrinutost".
Poslednjih godina Niš je, navodi Nenad Prokić, postao poprište jedine bitke velikih sila koja se odigrava bukvalno na lokalnom nivou.
- Amerikanci i Rusi se obično geostrateški nadmeću u okvirima nestabilnih država i regija, ali ovog puta je to na nivou grada. Dve godine posle osnivanja RSHC-a u Nišu je osnovan Klub srpsko-američkog prijateljstva, prvi i za sada jedini u Srbiji. Američki ambasador je skoro svakog meseca tamo i prisustvuje aktivnostima Kluba, a američka Vlada obilato donira sredstva za bolnicu i ostale ustanove grada Niša. Ako se tome dodaju i donacije kompanije Phillip Morris International koja ima fabriku u Nišu, onda postaje jasan obim nadmetanja Zapada i Istoka u jednom gradu na Balkanu - ističe Prokić.
Što se RSHC-a tiče to je od prvog dana "vojna stvar". Nije poznato da negde u svetu, u nekoj zemlji, postoji slična organizacija iz druge države koja se tu instalirala i čeka prirodnu katastrofu da pritekne u pomoć. Do Bondstila, američke vojne baze u Uroševcu, svega je 120 kilometra, Niš ima aerodrom i na to cilja ruska humanost!, zaključuje Dragan Banjac, prenosi "Al Džazira".
Ceo tekst možete pročitati ovde.