Ponedeljak 26.06.2017.
05:00
Vesti

Nadmetanje kolekcionara: Bogatstvo za knjigu

pixabay.com
 

Oni ih brižljivo skupljaju i u njima uživaju uz objašnjenje da nijedan film ne može da zameni maštu koju pokreću ispisane rečenice. Kućne biblioteke popunjavaju decenijama i ovakvo blago ostavljaju budućim naraštajima. Među policama pojedinih kolekcionara nalaze se neka od najskupljih dela ikada zapisanih.

Književnica Džoana Roling je prošla trnovit put do slave. Nudila je spise sa pričom o dečaku čarobnjaku svim izdavačima u njenoj okolini. Kao odgovor bi dobijala zatvorena vrata ispred nosa. Sudbina je tako udesila da je priča o Hariju Poteru izašla na videlo i očarala svet. Danas zarađuje milione, a sve što dotakne pretvara u zlato. Napisala je seriju priča povezanih sa Poterom, a jedna od njih nosi naziv "Pripovesti barda Bidla".

Ovo delo Džoana je svojom rukom ilustrovala. Na svetu postoji samo sedam originalnih primeraka. Navodno je šest podelila prijateljima i urednicima, ali je 2007. godine jedno od njih pod nerazjašnjenim okolnostima dospelo na aukciju. Ova knjiga je u braon kožnom povezu sa srebrnim ukrasima i kosturskom glavom koja kao čuvar sedi na korici. Prodata je za skoro četiri miliona dolara, što joj je donelo laskavu titulu najskupljeg savremenog rukopisa koji je ikad kupljen na aukciji. Sav novac od prodaje je doniran u humanitarne svrhe, tvrde strani mediji.

Uputstvo za prelazak na onaj svet

Knjiga koja je inspirisala reditelje nekoliko filmova je staroegipatska Knjiga mrtvih. U filmu ona krije tajne i čini koje mogu vlasniku da podare neopisivu moć. Smatra se da ovakvo delo koje je na platnu ovekovečeno crnim koricama i magičnim papirusom nikada zaista nije postojalo u tom obliku, a da jeste njegova cena bi bila astronomska. Knjiga mrtvih je, kako tvrde stručnjaci, skup spisa napisanih sa ciljem da pomognu preminulom da zaobiđe prepreke u zagrobnom životu. Najčešće je ostavljana u sarkofagu pored tela kao smernica za prelazak u onostrano.

Jevanđelje koje je Hajnrih Lav, vojvoda od Saksonije, namenio za oltar Blažene Device Marije u katedrali u Braunšvajgu, dobilo je tiketu jedne od najskupljih verskih knjiga. Ovo izdanje je osamdesetih godina kupila nemačka vlada za skoro 12 miliona dolara. Rukopis sadrži 266 stranica sa tekstom i ima 50 ilustracija koje se smatraju remek-delom umetnosti 12. veka. Danas se čuva u biblioteci u nemačkom gradu Volfenbital, a iz bezbednosnih razloga se pokazuje znatiželjnim pogledima samo jednom u dve godine.

Koliko košta Da Vinči

Svojevremeno je milioner Bil Gejts poželeo da obogati svoju kolekciju knjiga pa je pazario ni manje ni više nego naučne spise slavnog Leonarda da Vinčija i to po ceni koja je prava sitnica - 30,8 miliona dolara. Ova beležnica sadrži 72 strane ideja i misli velikog umetnika. U njoj je navodno opisivao sve od svojih teorija, izuma, pa sve do objašnjenja zašto se voda kreće. Rukopis "Kodeks Lester" (Codex Leicester)je prvobitno bio u vlasništvu Tomasa Kuka, poznatiji kao grof od Lestera, a zatim je 1980. dospela u ruke kolekcionara Armanda Hamera. Spletom okolnosti završila je na aukciji, gde je Gejts bio prvi u redu da se dokopa ovog plena. On je, kako mnogi tvrde, oskrnavio mističnost knjige jer je skenirao i iskoristio za skrinsejver. Ljudi koji su posedovali kompjuter sa operativnim sistemom Njindonjs 95 mogli su jednim klikom miša da zađu u Da Vinčijev um.



 

2024 © - Vesti online