Ponedeljak 19.06.2017.
18:51
Z. Marajanović- Lj. Stojanović

Ne damo malinu pljačkašima

pixabay.com
Malinari podigli glas

Malinari kažu da je cena maline od 100 do 120 dinara sramna, jer ih kilogram maline samo do berbe košta oko 150 dinara i da za berbu maline moraju da obezbede još po 60 dinara.
Član organizacionog odbora protesta malinara Dragan Miljković iz Lebana rekao je da će proizvođači malina "vrlo brzo napraviti udruženje preko koga će zajednički delovati i tako aktivno učestvovati u pregovorima sa vlasnicima hladnjača za koje kažu da drže monopol i tako ostvaruju najveću zaradu".

- Po otkupnoj ceni od 120 dinara nama ostane jedva 10-15 dinara zarade. Oni malinu izvoze po ceni od tri do pet evra, ako nama plate evro, neka imaju još jedan evro za ostale troškove, lako je onda izračunati da njima ide najveći deo zarade - objašnjava Mijković.

U Ministarstvu poljoprivrede ovim povodom je pre nekoliko dana održan sastanak na kome su učestvovali proizvođači maline, otkupljivači i inspekcijska kontrola.

- Na tom sastanku smo čuli razloge zbog čega "hladnjačari" smatraju da otkupna cena mora da bude 120 dinara. To su pravdali time što imaju problem sa izvozom ili nisu sigurni koja će cena biti na kraju. Ministarstvo je u celoj priči bilo samo medijator tog skupa, jer oni smatraju da nemaju direktnu nadležnost u ovom slučaju, ali da im je stalo da se problem reši i podigne standard u proizvodnji malina - rekla je Aleksandra Stanković iz Leskovca.

Obradovali decu

Na kraju protesta u Leskovcu izložene maline su podeljene prolaznicima, a najviše deci. Organizatori su objasnili da je prvobitna ideja bila da se
maline u znak protesta prospu po ulici, ali da su ipak odlučili da ih daruju građanima.

Sa protesta u Arilju malinari su podsetili predsednika Srbije Aleksandra Vučića na njegovo čvrsto obećanje da će malina dobiti status strateškog proizvoda i da će cena maline biti zaštićena od monopolista.

Pedsedniku Vučiću i mandatarki za sastav Vlade Srbije Ani Brnabić je poručeno da malinari od njih zahtevaju da reaguju i da spreče otimačinu truda voćara.

Ukoliko se ne reši problem s otkupnom cenom, ariljski malinari su najavili da će radikalizovati svoje nezadovoljstvo tako što će blokirati železničku stanicu u Požegi na pruzi Beograd-Bar sve do ispunjenja uslova, a verovatno će doneti i odluku da se prekine sa berbom maline čijim izvozom se u Srbiju slije oko 250 miliona evra.

Prepolovljen rod

Dragan Miljković odbacuje kao netačne priče koje se plasiraju u Jablaničkom okrugu o tome da je rod veliki, pa je zato mala cena:
- U odnosu na prošlu godinu rod je prepolovljen. U Ivanjici je promrzla malina, što od mraza, što od snega, pre neki dan je bio i grad. I kod nas je rod slabiji, ali mi u odnosu na Srbiju imamo najmanje štete.

2024 © - Vesti online