Subota 17.06.2017.
16:29
Vestionline, Tanjug

Amerikanci sad hvale Vučića: Često ponavljamo da je on...

Tanjug
Faktor stabilnosti u regionu: Aleksandar Vučić

- Zato pozivamo sve lidere, ne samo u Srbiji već u celom regionu i šire, da odustanu od zapaljive i uvredljive retorike ili one koja može zvučati uvredljivo i da se okrenu pronalaženju zajedničkog interesa, kao što su ekonomska stabilizacija, politička stabilizacija i zajednički interes građana regiona - rekla je Šeri u intervjuu za Srpsku ekonomiju.

U tom smislu, kako je navela, "naš ambasador je jasan kada veoma često hvali  bivšeg premijera, a danas predsednika Vučića zbog njegove uloge faktora regionalne stabilnosti".

- Ali, neophodno je da lideri u regionu rade na pronalaženju zajedničkog jezika i uzdrže se od zapaljivih napada, koji zaista ne doprinose ekonomskoj stabilizaciji regiona. Njihove izjave zbunjuju građane jer zvuče veoma opasno, a ne postoje osnove za to - napomenula je Šeri.

Ona kaže da je jasno da SAD podržavaju Srbiju na njenom evropskom putu, da su njeni partneri, te da očekuju podršku celog regiona u daljem jačanju saradnje i prijateljstva.    

Takođe, ona smatra da Zapadni Balkan ne može da se suoči s finansijskom krizom, ukazujući da je srpska vlada napravila značajan napredak u regulisanju budžetskog deficita, u kreiranju fiskalne reforme koja je u skladu s postojećim ugovorima sa Evropskom unijom i Međunarodnim monetarnom fondom.

- Ako posmatramo iz ugla finansijske stabilnosti, mislim da Srbija radi na osnovu dobrog plana, koji generiše finansijsku stabilnost. Ako posmatramo iz ugla političke stabilnosti, smatram da aktuelna nestabilnost svakako utiče na finansije - navela je Šeri.

Ona je podsetila da se ne treba mnogo vratiti u istoriju kako bismo zaključili da političke tenzije imaju uticaj na ekonomiju ovog regiona. To, kako je navela, predstavlja ključni razlog što su SAD posvećene unapređivanju partnerstva sa Srbijom u procesu reformisanja i na putu regionalnog pomirenja.

- Ne verujem da se približavamo finansijskoj krizi koja će zahvatiti region, ali smatram da treba da nastavimo da budemo aktivno uključeni u partnerstvo sa Srbijom na putu ekonomskog razvitka i regionalne stabilizacije - rekla je politički savetnik u Ambasadi SAD u Srbiji.

Šeri je navela da će samit u Trstu odlična prilika za "zapadnobalkansku šestorku", iako države ovog regiona već imaju visok nivo ekonomske integracije, zahvaljujući sporazumu CEFTA. 

- On sam po sebi donosi značajne benefite za ceo region. Koliko shvatamo,  države članice CEFTA razmatraju dodatne protokole koji bi kreirali nove tržišne mehanizme i doprineli produbljavanju ekonomske saradnje, ali na članovima CEFTA je da odluče da li će da prihvate neke od tih predloga - smatra Šeri. 

Američke investicije

Upitana koji industrijski sektori u srpskoj ekonomiji su najprivlačniji za američke kompanije, ona je navela da je to teško precizirati jer je SAD od 2000. godine do danas investirala četiri milijarde dolara u Srbiji. Američke kompanije koje su prisutne na srpskom tržištu uključene su u privredne grane kao što su proizvodnja, poljoprivreda, pružanje usluga, industrija, informatičke tehnologije, finansijske usluge, sektor komunikacije, tehnologije iz oblasti životne sredine, energetski sektor, razvojne industrije...
- Naše kompanije u Srbiji zapošljavaju skoro 17.000 radnika, što predstavlja ogromnu prednost, i na taj način unapređuju srpsku ekonomiju. Građani Srbije koji su zaposleni u američkim kompanijama rade visokokvalifikovane poslove i na osnovu toga imaju veća primanja - kaže Šeri.

2024 © - Vesti online