Četvrtak 15.06.2017.
17:03
A. Vučićević - Vesti

Veliko interesovanje za Vazduhoplovnu akademiju: Devet đaka na jedno mesto

Youtube/SrpskaNaučnaTV
Svi bi u prestižnu školu: Posao zagarantovan

Za upis u ovu školu nije potreban dodatni prijemni ispit, već samo položena mala matura i lekarski pregled. Ove godine, u ovoj elitnoj srednjoj školi na Dorćolu mesto će pronaći 192 maturanta, kako iz Srbije, tako iz Makedonije, Crne Gore, Hrvatske, BiH i ostatka regiona. Donja granica prošle godine za upis u ovu školu bila je 91,75 bodova, a direktor ove škole Goran Cvijović i ovde godine očekuje sličnu situaciju.

- Naši đaci veoma lako mogu da dođu do zaposlenja, kako u našoj zemlji, tako i u inostranstvu. Takav obrazovni kadar se odlično plaća preko granice, ali i ovde. Škola je sertifikovana od strane Evropske agencije za bezbednost civilnog vazduhoplovstva, te se naša diploma priznaje u celoj Evropskoj uniji. Kao bivši učenik, zatim profesor, a sada i direktor škole, izuzetno sam ponosan na imidž i kvalitet kakav je ova škola izgradila - kaže za "Vesti" Cvijović i objašnjava da škola ima potpisan ugovor sa Er Srbijom , Jat tehnikom i aerodromom "Nikola Tesla".

Bogata istorija

Vazduhoplovna akademija nekada je nosila naziv Srednja tehnička škola "Petar Drapšin". Osnovana je 1894. godine na inicijativu Srpskog inženjerskog društva. S razvojem škole, raslo je i interesovanje za njene stručne kadrove, pa istorija beleži i prvu saradnju sa Ministarstvom vojske i mornarice kroz školovanje kadrova za potrebe vojske Kraljevine Jugoslavije.

- Ti ugovori donose našim učenicima prakse, a kako to obično biva, oni najbolji dobiju i ponude za zaposlenje s visokim platama za naše uslove. Tako je ove godine odmah po završetku školovanja, Jat tehnika zaposlila 20 đaka - ispričao je Cvijović.

On je dodao da je škola ove godine potpisala i ugovor s Ministarstvom odbrane.

- Školujemo kadrove za potrebe Vojske Srbije u okviru četiri smera. Proces modernizacije vojske doneo je i potrebu za tehničarima u oblasti vazduhoplovstva. Učenici će u budućnosti moći da rade na održavanju aviona MiG 29 i helikoptera H145 M - dodaje Cvijović.

On smatra da ova škola pruža izuzetno visok nivo znanja svojim đacima i da kao takva treba da bude primer kako jedna obrazovna ustanova treba da funkcioniše. Pored vojnog, ova škola ima pet smerova u okviru civilnog programa, za avio-tehničara, mehatroničara za transportne sisteme aerodroma, tehničara vazdušnog saobraćaja, tehničara vazdušnog saobraćaja za spasavanje i tehničara vazdušnog saobraćaja za bezbednost.
 

2024 © - Vesti online