Porošenko je možda Tuđman, ali Putin nije Milošević
"Šta on savetuje Ukrajinu? Ukrajinu koja se faktički raspala? Savetuje ih da pođu agresivno na narod čija matica ima nuklearno oružje? Da li je on razuman? Da li je to što je on predložio išlo bilo gde drugde osim na konto neke buduće izborne kampanje u Hrvatskoj"?
Ovo je reakcija istoričara Čedomira Antića na ponudu pomoći premijera Hrvatske Plenkovića ukrajinskom premijeru za "mirnu reintegraciju ugroženih područja te zemlje na osnovu iskustva koje je Hrvatska imala nakon, kako je rekao, 'velikosrpske agresije devedesetih godina'".
- Hrvatska je bila žrtva velikosrpske agresije devedesetih godina, imala je okupirana područja i ugrožen teritorijalni integritet, ali i iskustvo mirne reintegracije, i stoga u ovoj aktuelnoj situaciji u kojoj se Ukrajina nalazi, s privremeno okupiranim područjima Donjecka i Luganska i ilegalnom aneksijom Krima, želi da pomogne Ukrajini da mirno integriše svoje teritorije u ustavno-pravni poredak - naveo je Plenković posle sastanka sa Vladimirom Grojsmanom.
To je potpuno nerazumno, konstatuje Čedomir Antić za Sputnjik i dodaje da se nadao da je Hrvatska, makar kad je ušla u EU, i kad je ušla u NATO, izašla iz provincijalnih želja - da tako mala zemlja, mali narod, savetuje veće od sebe, zemlju sa većom tradicijom od sebe. To je potpuno neverovatno.
- Ali, s jedne strane, on savetuje da se Rusi proteraju, a s druge strane tamo kleči na kolenima pred "Sberbankom" da ih pomiluje oko "Agrokora". To je ista ona mudrost koja je napravila "Agrokor", kad je Tuđman hteo da nekoliko porodica drži celu Hrvatsku - ističe Antić.
Plenković je posle sastanka sa ukrajinskim kolegom rekao da je u ovoj zemlji u poslednje tri godine poginulo 10.000 ljudi, a Hrvatska, kazao je, ne želi da pogine ijedan Ukrajinac više, i zato u saradnji s partnerima u međunarodnoj zajednici želi da hrvatska iskustva pomognu ostvarenju mirne reintegracije "okupiranog ukrajinskog teritorija".
- U Hrvatskoj je 1999. na popisu bilo više od 583 hiljade Srba i preko 100 hiljada Jugoslovena. Računa se da su 80 odsto Jugoslovena bili Srbi. Dakle, 660 hiljada Srba, od čega je danas u Hrvatskoj ostalo jedva 160 hiljada, a 400.000 je proterano. Govorimo o genocidnoj aktivnosti hrvatskih vlasti gde je proterana velika većina Srba - kategoričan je Antić.
Pritom, podseća ovaj istoričar, Srbi su četrdesetih godina prošlog veka bili žrtve genocida, pa su sa 700 hiljada u Hrvatskoj spali na 583 hiljade posle svega. U savetima i nuđenju pomoći Hrvatske Ukrajini Antić izdvaja Plenkovićevo nepoznavanje materije jer nije bio ni borac, ni vojnik, već diplomata, i, kako kaže, zlatni dečak jedne kriminalne stranke.