Ne može bez rodne grude: Zavičaju hram na dar
- Novi hram, koji će služiti za ponos žiteljima Starog Vlaha i cele Raške oblasti, na Treće Trojice, seosku slavu u Draglici, osveštali su: vladika žički Justin i iguman Hilandara Metodije, koji je crkvi na Zborištu poklonio ikonu Svete Bogorodice Mlekopitatelnice, dar bratstva srpske svetinje na Atosu. Odlukom vladike Justina, osim Strahinje Kutlešića, za zadužbinare su proglašeni i Milenko Jovanović, Milan i Desimir Marjanović i opština Čajetina.
Obradovao zemljake
- Ovde su mi koreni, ovde su svi moji, podigao sam crkvu u želji da se narod vraća tradiciji i zavičaju. Posebno mi je važno što me je mnogo mojih zemljaka srelo ovih dana i što se raduju izgradnji i osveštavanju hrama. Raduje me i što se grade putevi, obnavljaju stare kuće, urećuju groblja, dogovaraju nove akcije... Obnovili smo i sabor na Treću Svetu Trojicu, na seosku zavetinu, koji je poslednji put održan 1979. godine. Stalno ćemo se okupljati na ovaj dan, ali drugim povodima - kaže Strahinja Kutlešić, ktitor manastira i dodaje:
- Drago mi je što je za ovu priliku popravljen put do sela, imamo i obećanje da će biti asfaltirano i poslednjih 700 metara na putu od magistrale na Prijevorcu do Zborišta, kao i nastavak kružnog puta preko zaseoka Kutlešići do Velikog mosta.
Prvi kršteni Filip i Lazar
Nakon što je obavio prva krštenja i u pravoslavnu veru u novoj crkvi uveo mališane Filipa Grujičića i Lazara Čolovića, sveštenik Jovan Stojković, paroh dobroselički okupljenim meštanima je obećao da će vrlo brzo biti nastavljeni radovi na crkvi koji zbog vremenskih (ne)prilika još nisu završeni, radi se o još nekim detaljima na krovu i zvoniku... Najavio je i podizanje na Zborištu i spomenika ratnicima iz Draglice koji su od 1912. do 1918. dali svoje živote za slobodu otadžbine.
Rusi na osveštanju
Na svečanom osvećenju crkve u Draglici viđeno je mnogo gostiju iz Priboja, Prijepolja, Nove Varoši, Užica, Ivanjice, Arilja... Među gostima bili su i predsednk opštine Čajetina Milan Stamatović, koji je dobio posebnu zahvalnicu, kao i predstavnici Ruskog centra u Nišu sa kojima su gotovo svi meštani želeleli da razgovaraju i zahvale im što su došli da ih posete.
Ovde, na Zborištu, kod male kapele i spomenika soluncu Radivoju Savkoviću, uz trubače i kolo, odvajkada se okupljao narod, dolazili su nam gosti sa Zlatibora i iz Moravice, sigurni smo da će, izgradnjom crkve Svete Trojice, ovde ponovo biti živo kao nekada, presrećni smo što imamo hram za ponos - ističe Meštanin Neđo Grujičić.
Crni bor iz Višegrada
- Za crkvu je birano 150 kubika nabolje borove građe(smolom bogatih dozemaka crnog bora) iz okoline Višegrada. Stabla prečnika 60 do 80 santimetara posečena su pre dve i po godine, stara su dva i po veka, borovi su sečeni u decembru, kada, po predanju predaka, drvo miruje - objašnjava glavni graditelj crkve Miroslav Arsenijević i naglašava da su brvna sušena prirodnim putem, a delimično u jednoj čačanskoj sušari.
Molitva uz miris smole
Slične crkve brvnare izgrađene su u Peti, sa druge strane planine Murtenice, u Radivojevićima na Zlataru i u selima Dobroselica i Jablanica, na južnim padinama Zlatibora. Kako ističe meštanin i nekadašnji krstonoša na Zborištu Milisav Zečević, narod ovog kraja prihvata i nove materijale za gradnju crkava, ali najviše voli molitve "sa mirisom smole".
- Nije bilo tesanja kao nekada, ali smo u gradnji morali da koristimo neke stare alate i tehnike i posebne metode narodnog graditeljstva, nema brvana dužih od tri metra, sklapaju se odvajkada isto, svaki rog ima svoju tavnjaču, krov mora da izdrži velike snegove i udare vetrova na zimi surovoj Murtenici. Pošto živimo u 21. veku, pobrinuli smo se i da bogomolja ima odličnu toplotnu izolaciju, podno grejanje i dobru rasvetu, dok su podovi od specijalnog mermera iz Sirogojna - kaže majstor Miroslav koji se drvodeljstvom bavi dve i po decenije.