Petak 09.06.2017.
09:17
Vestionline

Dan posle izbora u Britaniji: Kakav haos

Reuters
 

Prema poslednjim informacijama, konzervativci premijerke Tereze Mej osvojili su 42,4 odsto glasova na vanrednim parlamentarnim izborima u Britaniji, a opozicioni laburisti 40,2 odsto.

To znači da konzervativci Tereze Mej neće moći da imaju većinu u parlamentu koji ima 650 mesta. Prema nekim podacima, konzervativci će imati 313 mesta u parlamentu, laburisti 260, Škotska nacionalna partija 35, a liberaldemokrate 12. 

Na trećem mestu su liberaldemokrate sa 7,1 odsto osvojenih glasova, sledi Škotska nacionalna partija sa 3,1 odsto. 

Strane agencije prenose da su Britanci kaznili Terezu Mej i da se njoj "obilo o glavu" kockanje sa raspisivanjem vanrednih parlamentarnih izbora. Sada sa svih strana raste pritisak da britanska premijerka podnese ostavku. neki mediji su čak na njenom mestu videli i Borisa Džonsona nekadašnjeg gradonačelnika Londona. 

Međutim, aktuelnoj britanskoj premijerki za sada ne pada napamet da napusti Dauning strit, bar tako prenose vodeći britanski mediji, koji se pozivaju nadobro obaveštene izvore iz Konzervativne partije. 

Njen glavni rival, laburista Korbin je jutros već pozvao premijerku da podnese ostavku jer su izborni rezultati pokazali da je ona "izgubila glasove, podršku i poverenje glasača". 

Pat pozicija u kojoj je sada Britanija uticaće i na zvanični Brisel jer bi za 10 dana trebalo da počnu pregovori o izlasku Britanije iz EU. Ko će sada i na kom nivou razgovarati o tome, sa britanske strane, i da li će uopšte doći do tih razgovora - pitanja su koja muče Brisel. 

Evropski komesar Ginter Etinger već je rekao da nije izvesno da li bi pregovori mogli da počnu 19. juna kao što je planirano dodavši da će razgovori bez snažnog pregovaračkog partnera biti neizvesniji. 

Kada je reč o novoj vladi, ključna tačka je Bregzit. Mej ima pravo da prva pokuša da formira koaliciju, mada će sa svojim tvrdim stavom o Bregzitu verovatno teško pronaći odgovarajućeg partnera, navodi Rojters. 

Malo je verovatno da će konzervativci i liberalne demokrate ponovo biti u koaliciji bez većeg kompromisa o centralnom principu njihovog izbornog programa - takođe Bregzitu. 

Podsetimo, konzervativci su za potpuni raskid sa EU bez obzira da li može da se postigne zadovoljavajući dogovor o izlazu, dok liberalni demorati su obećali biračima drugi referendum o tome da li prihvatiti dogovor sa Briselom. 

Izborna matematika ne ide u prilog nekoj drugoj koalicji. Konzervativci mogu tradicionalno da se oslone na podršku Demokratske unionističke Partije Severne Irske koja ima 10 mandata, dok Škotska nacionalna partija kojoj se predviđa 35 mesta, je u ideološkom razlazu sa konzervativcima. 

Sa druge strane, laburisti su najavili da će pokušati da formiraju manjinsku vladu, a osim promene po pitanju Bregzita, planiraju i radikalnu promenu fiskalne politike.

2024 © - Vesti online