Nedelja 04.06.2017.
10:02
aljazeera.net

Hrvatska: Narodni heroj priznat u svetu, ponižen u domovini (VIDEO)

commons.wikimedia.org
Čuvena fotografija Stjepana Filipovića

U Valjevu spomenik i dalje stoji, a u Opuzenu miniran

Uzdignute pesnice Stjepana Filipovića pod vešalima i sa omčom oko vrata, nekoliko trenutaka pre smrti, i zbunjeni pogledi nemačkih vojnika, sve to ovekovečeno na jednoj fotografiji, postali su simbol antifašističke borbe naroda Jugoslavije.

I ne samo bivše zajedničke države, nego i sveta jer je ta fotografija deo stalne postavke Memorijalnog muzeja holokausta u Vašingtonu, a svojevremeno je bila izložena u sedištu Ujedinjenih nacija, zajedno sa svim drugim artefaktima koji prikazuju ključne trenutke istorije čovečanstva, piše "Al Džazira".

Ali, ono što je drugima ponos, očito je na domaćem terenu - sramota. Na primeru odnosa prema hrabrom delu tog narodnog heroja, a spomen na Stjepana Filipovića u rodnom kraju prekinut je jednim nasilnim činom, zapravo se ogleda i odnos prema jednom vremenu, njegovim akterima i, uopšte, celoj antifašističkoj borbi.

Filipovićevo hrabro držanje poslužilo je kao inspiracija za podizanje dva spomenika. Jedan je podignut nedaleko od Valjeva, grada u Srbiji u kojem je Filipović pre 75 godina pogubljen. Drugi je podignut u njegovom rodnom Opuzenu, hrvatskom gradiću na ušću Neretve u Jadransko more. Prvi i danas ponosno stoji na valjevskom brdu Vidrak; drugog su minirali nepoznati počinitelji u leto 1991. godine.

- I punih četvrt veka traje borba da obnovimo i vratimo taj spomenik. Ceo svet mu se klanja kao simbolu borbe protiv fašizma, a naši ovde su svaku uspomenu na njega uništili. Kao da ga nikad bilo nije - konstatuje Marinko Filipović, potomak narodnog heroja.

Ponosan je na lik i delo svog pretka. Misli i da bi isto tako ponosni trebalo da budu i Hrvatska, i dolina Neretve, a pogotovo Opuzen. 

Polovina spomenika srušeno

Spomenik Stjepanu Filipoviću jedan je od 2.964 srušena, oštećena, oskrnavljena ili uklonjena spomen-obeležja, pri čemu je 731 njih od velike umetničke i kulturno-istorijske vrednosti, naveo je Juraj Hrženjak u svojoj knjizi Rušenje antifašističkih spomenika u Hrvatskoj 1990 - 2000.

O tome kako su narodni heroji "po drugi put umirali od svojih sugrađana" rediteljka Irena Škorić napravila je i film. Nazvala ga je "Neželjena baština", a Filipovićev spomenik odabrala je, uz još četiri, kako bi ispričala svoju priču.

- U Drugom svetskom ratu su ga nacisti obesili, a 1991. su ga Opuzenci minirali. Minirali su ga jer su mislili da heroju Jugoslavije nije mesto u Hrvatskoj. Najtužnije je zapravo da su, nakon što su ga minirali, vandali preostale delove koji su bili od bronze nameravali da prodaju kao vrednu sekundarnu sirovinu - kaže Škorić.

2024 © - Vesti online