RIA Novosti: Narod teži Rusiji, ali Vučić radi u interesu Zapada
"Narod teži Rusiji, ali vlasti Srbije idu u drugom pravcu"
Agencija piše da EU i NATO planski rade na uvlačenju svih zapadnoevopskih zemalja, te da se "prvenstveno radi" o Srbiji "čiji narod teži Rusiji", ali da "vlasti Srbije plove drugim brodom i u drugom pravcu".
Agencija podseća da se srela u Briselu s premijerima šest balkanskih zemalja, gde je bilo "glavno" to što je posadila za isti isto Vučića i kosovskog premijera Isu Mustafu.
"Za EU to je novi proboj na planu dobijanja međunarodnog priznanja nezavisnosti Kosova i otimanje od Srbije koja ga, kao i ranije, smatra svojom neodvojivom teritorijom", navodi RIA.
U komentaru se navodi da je priznanje nezavisnosti Kosova "glavni uslov za ulazak Srbije u EU", a da je Vučić više puta govorio da ne vidi drugi put za Srbiju, osim puta u EU.
RIA navodi da su u "svesti Srba" NATO i EU praktično identični, i da "nisu baš shvatljivi statistički podaci 79,4 odsto protiv NATO i 47,7 za EU", te da srpski euroskeptici smatraju da su podaci o odnosu Srba veoma ulepšani.
"To mišljenje treba imati u vidu u kontekstu brojnih optužbi na Vučićev račun da pod svojom kontrolom drži medije i da manipuliše javnim mnjenjem", navodi se u komentaru.
Vučić spreman da žrtvuje Kosovo?
Agencija dodaje da sastanak u Briselu nije bio prvi kada je rukovodstvo Srbije bilo "prinuđeno" da komunicira s liderima Kosova, kao i da se "svaki put to događa pri posredovanju, tačnije, pod prinudom EU".
Navodi se da "najoštriji kritičari Vučića nazivaju izdajnikom koji je, u zamenu za članstvo u EU, navodno spreman da žrtvuje pravo Srbije na svoju istorijsku zemlju - Kosovo".
"Posle pregovora s Mogerinijevom, horizont odnosa između NATO i Srbije postao je jasniji", ocenuje RIA, dodajući da se premijer Crne Gore Duško Marković "faktički izlanuo", rekavši da je Srbija zauzela poziciju vojnog neutraliteta, ali da je rukovodstvo Srbije u svakom trenutku podržavalo Crnu Goru na putu u NATO.
"Ovo je veoma indikativno", zaključuje se u komentaru ruske državne agencije i dodaje da je "Marković osvetlio pravi odnos Vučića prema Alijansi".
Vučić bi odavno odveo Srbiju u NATO...
U komentaru se navodi da bi, sudeći po svemu, Vučić "odavno poveo svoju zemlju u NATO, čak i uprkos raspoloženju Srba", da ne postoji pokoljenje koje je na svojoj koži osetilo bombardovanje NATO-a.
Agencija podseća da je Skupština Srbije "gotovo tajno" 2015. godine ratifikovala sporazum sa NATO (Status of Forces Agreement), i navodi da je tako Srbija, de fakto postala članica NATO-a, sa obavezama, ali bez prava.
Navodi se, takođe, da je iste godine ministar odbrane Srbije potpisao sporazum IPAP.
Agencija još ukazuje da će Vučić pod okriljem EU morati da ide na pregovore o Kosovu s Ramušem Haradinajom koji je bio optužen za masovna ubistva kosovskih Srba.