"Vesti" u Berlinu: Nemačka komanduje evropskom vojskom
Prilog se poziva na novi NATO program Frejmvork nejšn koncept (FNC), čiji je idejni tvorac upravo Berlin, a koji predviđa da se jedinice češke i rumunske vojske stave bod direktnu komandu Bundesvera, pri čemu bi svaka brojala između 1.500 i 5.000 vojnika. Prvi zvanični dokumenti u cilju formiranja ovih snaga već su potpisani u februaru, a o njima su tada izveštavali i pojedini nemački mediji, prenosi portal RT.
Američki magazin vidi ovu promenu kao "radikalni korak" u poređenju sa sličnim situacijama iz prošlosti, kao što je bilo formiranje zajedničkog nemačko-holandskog korpusa koji postoji još od 1995. godine. Portal citira profesora politikologije Karla Masalu sa vojne akademije u Minhenu, koji smatra da Berlin ovakvim korakom pokazuje da želi da nastavi evropske vojne integracije.
"Ovo je korak u pravcu formiranja evropske vojne nezavisnosti", ocenjuje Masala.
Saradnja 15 nacija
Ovakvom organizacijom, male zemlje profitiraju jer mogu da koriste nemačke resurse, piše "Forin polisi" i navodi primer Holandije koja je 2011. godine rasprodala sve svoje tenkove, i od tada koristi nemačke Leoparde. S druge strane, Bundesver kroz kooperaciju popunjava rupe u sopstvenom kadru. Generalmajor Erhard Biler, Šef odeljenja za planiranje nemačkog Ministarstva odbrane, objašnjava da "novi planovi NATO-a zahtevaju intenziviranje međunarodne vojne saradnje".
- Evropske nacije moraju da srastaju u cilju povećanja borbene gotovosti. Saradnja 15 nacija, koju je Nemačka programom FNC pokrenula, biće svetionik na zajedničkom putu - navodi Biler.
Njegov entuzijazam ne dele svi u Nemačkoj, pa tako iz partije Levice tvrde da se ovde ne radi o stvaranju Evropske vojske, iako Ministarstvo odbrane u Berlinu to demantuje. Tobijas Fliger, potpredsednik Levice, tvrdi da tako nemačka vlada nastoji da poveća svoj uticaj u tekućoj militarizaciji EU, ali i u okviru samog NATO i postane "dominantan faktor" u postojećim strukturama.
Evropa se odvaja od SAD
Izbor Trampa za američkog predsednika i Bregzit još više su ubrzali ova nastojanja, smatra Fliger, i navodi da i novoizabrani francuski predsednik Makron ima iste namere.
- Hoće li se ove nove vojne strukture zvati Evropska vojska ili nekako drugačije - potpuno je nebitno, ali je jasno da se unutar EU korak po korak formira nova vojna struktura kojom će značajno da dominiraju velike zemlje, pre svega Nemačka - predviđa Fliger.
U samoj Nemačkoj sve češće mogu da se čuju poruke zvaničnika vlasti o "neophodnosti da EU postane međunarodni faktor i kroz stvaranje vojnog saveza", što je izjavio Hans Peters Bartels, član vojnog odbora Bundestaga, dok je njegov kolega iz SPD-a na jednom predavanju u Berlinu, početkom maja, jasno rekao da "zajednička politika odbrane mora da doprinese da se, korak po korak, Evropa odvoji od Amerike".
Taj cilj je proklamovan još u dokumentu "Globalna strategija EU, usvojenom u junu 2016. godine, dakle pre dolaska Trampa na vlast, što znači da aktuelni konflikt nije započeo dolaskom novog američkog predsednika, već se radi o dugoročnom putu.