Ambasador Norveške: Srbija postala stub stabilnosti u regionu, Vučić zaslužuje podršku Evrope
On je ocenio da nacionalizam i populizam na obe strane političkog spektra još predstavljaju faktor nestabilnosti na Zapadnom Balkanu, a da su regionalna saradnja i evroatlantske integracije najbolji način za njegovu stabilizaciju.
Prema njegovom mišljenju, migrantska kriza je primer suočavanja sa zajedničkim izazovima putem saradnje.
Pročitajte još:
* "Balkan eksplozivan: Vučić pažljivo da balansira između Rusije i Zapada"
* Han: Srbija da bude vodeća snaga u regionu
* Dočekan kao Tito: Premijer Aleksandar Vučić posetio železaru Hestil u Tangšangu!
- Kombinacija regionalne saradnje i evroatlantskih integracije je najbolji način da se stabiizuje Zapadni Balkan i stvore uslovi za ekonomski i društveni razvoj koji će smanjiti potencijal za tenzije i sprečiti povratak an sukobe iz prošlosti - rekao je Bjornstad.
Govoreći o tome koje su glavne snage koje mogu da doprinesu stabilnosti regiona, on je rekao da je to svakako činjenica da su zemlje regiona ili članice ili kandidati za članstvo u EU i istakao da Norveška, iako nije članica EU, u potpunosti podržava evropske integradije Srbije.
Kada je reč o pomoći na tom putu, Norveška je posebno usredsređena na oblast vladavine zakona i reformu državne uprave kaže ambasador.
On navodi da je u kratkom periodu otvoreno je osam poglavlja u pristupnim pregovorima što, kako je napomenuo, pokazuje da je učinjen napredak, ali "potrebni su dalji napori kako bi Srbija dobila efikasno i neprisrasno sudstvo i transparentnu drzavnu upravu".
Norveški ambasador kaže da dobri bilateralni odnosi dva naroda prema predanju datiraju još iz krstaških ratova, a da su tokom istorije učvršćeni norveškom podškom nezavisnosti Srbije, učešćem norveških dobrovoljaca na strani Srbije u Balkanskim ratovima, i Prvom svetskom ratu i tajnom pomoći jugoslovenskim ratnim zatvorenicima u okupiranoj Norveškoj u Drugom svetskom ratu.
- Danas smo prijatelji i partneri - rekao je Bjornstad.
Kada je reč o poslovnoj saradnji, Telenor i druge kompanije investiraju u Srbiju a trgovinski odnosi su u usponu, a politički se "zajedno suočavamao sa mnogim izazovima uprkos različitim stavovima o određenim pitanjima," dodao je on.
Ambasador se nada da će s napretkom Srbije na putu ka EU više norveških kompanija doći na tržište Srbije i napominje da postoji interesovanje i za širom kulturnom saradnjom, što se, dodaje, moglo videti i tokom NOkotbra - meseca norveške kulture u Srbiji, koji će ove godine biti ponovo organizovan.