Četvrtak 11.05.2017.
01:10
b92.net, Vestionline

Tači srušio vladu da bi izbegao Specijalni sud za OVK?

Reuters
Ramuš Haradinaj i Hašim Tači

Poslanici partije kosovskog predsednika Hašima Tačija su praktično oborili vladu koju su činili, podržavši inicijativu opozicije kojoj se usprotivio premijer Isa Mustafa.

Poznavaoci prilika ističu da bi narednu parlamentarnu većinu mogle da čine političke opcije koje oličavaju Tači, nedavno uhapšeni pa oslobođeni nekadašnji haški optuženik Ramuš Haradinaj i nekada visokopozicionirani oficir terorističke OVK Fatmir Ljimaj.

Glavni motiv za ovakvu raspodelu snaga je navodna želja da se kroz učešće u vlasti obezbedi politički imunitet za sve one koji bi mogli da se nađu na spisku optuženih pred Specijalnim sudom za zločine OVK.

Ipak, verovatno je da postoji i više linija za razmišljanje od te, podele među albanskim življem u južnoj srpskoj pokrajini su velike, a sve zbog aktuelnih problema, koji nisu i ne moraju da budu usko povezani sa devedesetim godinama prošlog veka.

Albancima je obećavano da će živeti u "evropskom projektu", ali je jasno da je ta perspektiva daleko, vizna liberalizacija je na dugom štapu, učlanjenje u međunarodne organizacije takođe, a sve je u vezi sa dijalogom sa Beogradom koji se vodi pod okriljem Brisela.

Poslednji čin, bar u ovoj političkoj drami koju su režirali gotovo svi kosovski politički akteri, dogodio se u sredu, kada su za nepovenje vladi u kojoj i sami učestvuju glasali poslanici Demokratske partije Kosova, čiji je lider Hašim Tači, predsednik samoproglašene države.

Najglasniji u kritikovanju vlasti bio je Ramuš Haradinaj, čija partija je bila u opoziciji, ali je vlast stala uz njega kada je uhapšen u Francuskoj i blokirala je pregovore u Briselu sa Beogradom.

Kako postoje velike sumnje da mnogi koji su bili poslanici u ovom sazivu parlamenta, ali i visoki funkcioneri samoproglašene države mogu da se nađu na spisku optuženih, čini se da je ideja da se oni zaštite kroz političke imunitete.

Ipak, kažu poznavaoci prilika u južnoj srpskoj pokrajini, "to je Kosovo i nikada se ne zna", uz opasku da će se "dogovarati oni kako njima odgovara jer bivši lideri OVK žele da se zaštite i da obezbede sebi politički imunitet kako ne bi došli pred Specijalni sud".

2024 © - Vesti online