Petak 21.04.2017.
18:01
"Vesti" u Strazburu Nataša Jokić

Izbori u Francuskoj (3): Ne mogu da nas zgaze kao Grčku

Vesti
Vesti Zbogom, NATO: Đorđe Kuzmanović
 

Pitamo da li Melanšon rizikuje da dospe u međunarodnu izolaciju i prođe kao Cipras u Grčkoj, a dobijamo odgovor da "Francuska nije Grčka".

Bez Pariza nema EU

To tvrdi naš sagovornik Đorđe Kuzmanović, savetnik Žan Lik Melanšona za spoljne poslove i odbranu.

- Mi nameravamo da uradimo ono što je uradio Cipras. Razlika je u tome što francuska ekonomija ne čini dva odsto evropske ekonomije (kao Grčka), već 19 odsto. Ako bi Francuska morala da napusti EU, Unija više ne bi postojala - upozorava on.

Melanšonova Partija levice polazi od toga da Evropa postoji zahvaljujući francusko - nemačkom savezu i da ne može ništa da joj se nameće jer je članica Saveta bezbednosti UN, ima skoro 70 miliona stanovnika, velika je poljoprivredna sila, peta ekonomska sila na svetu.

- Ne može Francuska da se zgazi kako je to učinjeno sa Grčkom - zaključuje Kuzmanović.

Što se tiče spoljne politike, Melanšonov izbor za predsednika doneo bi velike promene - pre svega ukidanje sankcija Rusiji.

Prvo, izlazimo iz integrisane komande NATO-a (kao De Gol krajem šezdesetih) i onda potpuno napuštamo Alijansu - kaže naš sagovornik.

Dve monete za spas

- Melanšon bi posle pobede na izborima pokrenuo plan A ili B. Plan A kaže da ćemo reći EU da ovu Evropu ovakva kakva je želimo da promenimo. Treba promeniti ugovore i pravila funkcionisanja Evropske centralne banke. Ona treba da finansira realnu ekonomiju, a ne finansijska tržišta - objašnjava Kuzmanović.
Ukoliko ovi zahtevi budu odbijeni, Melanšon će aktivirati plan B - što znači jednostrani izlazak iz EU i iz zone evra.
- Ako postignemo dogovor, uvodimo dvostruku monetu: nacionalnu i zajedničku (evro) - kaže Kuzmanović.
U slučaju neuspeha pregovora, Partija levice planira da postupi kao Velika Britanija - da aktivira član 50 evropskog ugovora o napuštanju Unije.
- Pri tom bismo zemljama poput Italije i Španije, koje ne žele da ostanu u nemačkoj Evropi, predložili drugačiju evropsku konstrukciju - kaže Kuzmanović.

To bi Francuskoj omogućilo "nove odnose sa brojnim zemljama, posebno sa Rusijom - zemljom u odnosu na koju se Evropa i druge zemlje NATO-a igraju vatrom", kaže Kuzmanović.

- Odmah ćemo se povući iz ratova, trke u naoružanju i postavljanja antiraketnog štita u Poljskoj i Rumuniji - dodaje on i objašnjava da se taj štit zvanično postavlja zbog opasnosti od Irana, iako svi znaju da je to farsa. "Reč je zapravo o instalaciji protiv Rusije, a Moskva je opravdano smatra za pretnju", ocenjuje Kuzmanović.

- Žalim što je Fransoa Oland, predsednik koji se naziva socijalistom, 20. maja 2012. na samitu NATO-a u Čikagu potpisao saglasnost za taj antiraketni štit koji Francusku košta 15 milijardi evra - kaže Đorđe Kuzmanović na kraju razgovora za "Vesti".

Sutra - Izbori u Francuskoj (4): Marin Le pen - "radnička majka"?

2024 © - Vesti online