Nedelja 02.04.2017.
18:01
B. Božin - Vesti

Englezi prave novu imperiju

Reuters
Zbogom Evropo: Big Ben opstaje

Hana u knjizi objašnjava da Velika Britanija želi da postane centar novog Komonvelta, jer poseduje sve što je potrebno da bude opet svetska sila: vrhunsku klasu armije (atomska sile), valutu u deviznoj korpi Međunarodnog monetarnog fonda i svetski jezik - engleski.

Britanski agenti haraju svetom

Na Ostrvu su rešeni da iskoriste svoje prednosti: britanska vojska angažovana je širom sveta, a sve operacije podržava obaveštajna služba MI6, možda najagresivnija u svetu, piše DNjN i dodaje da ne postoji globalni konflikt u svetu u kojem britanski agenti nisu umešani.

Uništiti evro

Da bi se to desilo, moralo je iz ugla političkih elita da se desi oslobađanje od supranacionalne tvorevine kao što je EU. Svi pregovori Dejvida Kamerona sa Briselom, a naročito sa kancelarkom Angelom Merkel, bili su krajnje neinspirativni, piše ovaj portal.

Referendum je bio podstaknut od biznismena i bankara iz londonskog Sitija, a Najdžel Faraž, koji još uvek prima platu iz Evropskog parlamenta, bio je pre svoje političke karijere i sam jedan od njih.

Po mišljenju konzervativca Hane, britanska funta je bila potcenjena. Englezi su pravili valutu veštački slabijom da bi porastao izvoz. Funta je prema SNjIFT kriterijumima treća najvažnija valuta u svetu, iza dolara i evra. Britanci imaju veliki interes da unište evro, jer će im to globalno omogućiti značajne prednosti i taj interes dele sa Amerikancima.

Rivali i saveznici

Britanci i Amerikanci su zapravo rivali, ali i saveznici kad se radi o globalnim ratovima i frontovima protiv Nemačke i Rusije, tumači se dalje. Njihove tajne službe tesno sarađuju: Sve što CIA otkrije u svojim akcijama iz centra u konzulatu u Frankfurtu na Majni, prosleđuje se nefiltrirano na MI6.

Otuda Britanci znaju sve o Nemcima, Francuzima i EU - u političkom, vojnom, privrednom smislu. Na drugoj strani, Nemci ne znaju šta Britanci rade, a posle 9/11 ne smeju ni da pitaju, a kamoli da spreče akcije usmerene protiv nemačke privrede, piše DNjN. Britanci su čak najavili izlazak iz Europola, ali zato sve podatke nameravaju da ponesu sa sobom.

Finansijski centar London je naročito forsirao Bregzit, jer britanske banke nisu želele ni u kom slučaju EU regulativu, ni solidarnost u smislu stvaranja EU bankarske unije.

Prvi korak

Kad se ima u vidu sve ovo, dva poslednja govora premijerke Tereze Mej se čitaju u novom svetlu. Naravno, pritom su stare globalne ambicije ogrnute humanitarnim i skoro filantropskim plaštom. Britanci žele dominantnu poziciju na svetskim tržištima i sanjaju o - virtuelnoj imperiji. Sa izlaskom iz EU je učinjen prvi korak u tom pravcu.




 

2024 © - Vesti online