Sreda 29.03.2017.
18:01
D. Dekić - Vesti

Srbija nas izbrisala

A. Čukić
Ćorava kutija: Glasovi dijaspore nepoželjni

Nesposobna administracija

Građani Srbije u rasejanju najčešće se žale na administrativne greške zbog kojih ne mogu da se uključe u glasanje i smatraju da ih je matica izbrisala.

- Broj od 11.590 prijavljenih glasača u dijaspori je sramota, ali nije istina da smo samo mi krivi i da nas ne zanima stanje u Srbiji. Pokazuje se na delu da vlast čini sve da nas onemogući u glasanju - kaže jedan od naših čitalaca iz Nemačke koji kao najveći problem vidi kratak rok za prijavu i neprilagođeno radno vreme ambasada i konzulata.

Građani u rasejanju svakodnevno se obraćaju našoj redakciji da iznesu probleme.

Prema rečima Pavla Dimitrijevića, šefa pravnog tima posmatračke misije CRTA, u priličnom broju kontaktiraju i tu organizaciju žaleći se da su onemogućeni da glasaju.

- Najviše primedbi se odnosi na kratke rokove prijavljivanja za izlazak na birališta. Najčešće pitaju da li prijava u biračkim spiskovima diplomatsko-konzularnih predstavništava (DKP) važi i za eventualni drugi krug glasanja. Ima i mladih koji su se iselili iz Srbije i nisu odjavili srpsko prebivalište, ali se ipak ne nalaze u biračkim spiskovima - otkriva Dimitrijević za "Vesti".

Gubljenje vremena

On ukazuje da se priličan broj žalbi odnosi i na lošu komunikaciju ambasada s lokalnim upravama.

- Recimo, u ambasadi kažu glasaču da nije upisan u birački spisak, pa ga upute u mestu u Srbiji iz koga je. Tamo dijasporac sazna da je upisan u birački spisak, ali mu do tada istekne vreme da se prijavi za glasanje u inostranstvu - objašnjava naš sagovornik ukazujući da je očito kako da neko ne radi svoj posao.

To potvrđuje i iskustvo našeg građanina iz Češke.

Sigal nema problema

Za razliku od dijaspore, odnedavni srpski državljani nemaju problema da ostvare biračko pravo. Tako je na internetu osvanuo poziv za glasanje čuvenom junaku akcionih filmova Stivenu Sigalu koji je u januaru 2016. dobio srpski pasoš.

- Moj zahtev je brzo prosleđen i posle tri dana stigao je imejl iz opštine da sam upisan za glasanje u inostranstvu i da mi šalju rešenje. Međutim, ono nije stiglo, pa sam morao sve da ponovim da bi mi poslali rešenje - kaže ovaj uporni čovek.

U Ujedinjenim Arapskim Emiratima, ambasada je bračni par srpskih državljana obavestila da nisu na spisku iako su do sada redovno glasali.

Australija opet ne glasa

Pavle Dimitrijević kaže da je CRTA ukazuje da je uzrok mnogih žalbi građana i propis da se u inostranstvu otvaraju biračka mesta samo tamo gde se prijavilo najmanje 100 građana.

Taj problem naročito se ispoljio u Australiji.

- Po isteku roka za prijavu u birački spisak, stigao nam je imejl da glasanje u celoj Australiji neće biti organizovano. Razlog je što nema 100 prijavljenih glasača za otvaranje jednog biračkog mesta - požalio se naš redovni čitalac i podsetio da je u toj zemlji propušteno već nekoliko izbornih ciklusa matice zbog istog problema.

Prošao voz

Tijana Milošević iz Norveške, kako je objavila je TV N1, uredno je i na vreme obavila sve da bi se registrovala, ali joj je rečeno da ne može da glasa.
Iz nadležne opštine su se izvinili zbog propusta.
- Rekli su da su dobili više od 1.100 naloga da izdaju rešenja za glasanje u inostranstvu. Samo moj nisu obradili, a kad su se javili, rok je već istekao istekao. U nadležnom ministarstvu tvrde da im je Tijanino pismo stiglo sedam dana posle roka, pa može da glasa ako dođe u Srbiju.

Nestali sa spiska

Pritužbe iz dijaspore stižu i u Komitet pravnika za ljudska prava (JUKOM) koji su takođe posmatrači na izborima.

Direktor te organizacije Milan Antonijević kaže za naš list da je problem i sam način prijave dijasporaca.

- Najviše primedbi prouzrokovano je što su dijasporci obrisani iz biračkog spiska u Srbiji kada su otišli u inostranstvo - naveo je Antonijević koji kaže da je najviše problema uočeno u Kanadi.

Međutim, našoj redakciji se javio i Srbin iz Austrije koji je obrisan sa biračkog spiska.

Njemu je rečeno da mora da ima ličnu kartu, odnosno boravak u Srbiji da bi uopšte mogao da glasa.

2024 © - Vesti online