Američka vojska uvlači Mila u NATO — Tramp seče!
Američki Senat će prvi put u 21. veku prilikom glasanja o Protokolu o prijemu Crne Gore u NATO primeniti sistem takozvanog preglasavanja, jer je očigledno da neće biti jednoglasne podrške svih senatora.
Očekuje se da će Protokol biti izglasan i potom poslat američkom predsedniku Donaldu Trampu na ratifikaciju. A onda, on konačno seče.
Senat je, inače, doneo odluku da započne raspravu o tom Protokolu koja će trajati 30 radnih časova, što znači da bi najverovatnije do kraja nedelje ona trebalo da bude završena i da se pređe na glasanje. Prilikom jučerašnjeg glasanja o ograničenju rasprave dva senatora su bila protiv, jedan je bio uzdržan, dok je 97 njih glasalo da rasprava ne bude duža od 30 radnih sati.
- Tramp donosi odluku da li će staviti veto ili će potpisati. S obzirom na ove okolnosti u SAD i na neke poraze koje je pretrpeo u Kongresu, nije više verovatno da on u ovom momentu ima snagu da stavi veto - kaže za Sputnjik istoričar Aleksandar Raković, koji se ovom problematikom bavi duže vreme.
Raković za Sputnjik napominje da ne dovodi u pitanje to što je Tramp govorio u predizbornoj kampanji, a što se kasnije pokazivalo kao neka smernica njegove politike.
- On je izgleda imao nameru da ide ka otopljavanju odnosa sa Rusijom i ka nekoj vrsti zaustavljanja ekspanzije NATO-a. Međutim, očigledno da shvata da je precenio snage i da je duboka država jača nego što bi on mogao da pretpostavi, pa je prinuđen da pravi kompromise - tumači Raković.
Senat odluku o Protokolu o ratifikaciji prijema Crne Gore u NATO šalje Trampu samo kao savetodavnu meru, a on posle ima pravo da to potpiše ili da čak, kako kaže Raković, odloži na neko vreme i da to stoji kod njega negde u fioci.
Repuplikanci žele da miniraju Trampa
Republikanski jastrebovi u spoljnoj politici, čija je meta odavno i oduvek bila samo Rusija, žele da, prema mišljenju istoričara Saše Adamovića, i prema pitanju prijema Crne Gore u NATO još jednom miniraju novu politiku Donalda Trampa koju je obećao biračima.
Ta nova politika je, pojašnjava Adamović za Sputnjik, trebalo da znači neku vrstu relaksacije odnosa između Sjedinjenih Država i Rusije i jednu vrstu savezništva te dve velike sile u borbi protiv ID-a.
- Međutim, vidi se da republikanski establišment, koji je zapravo stara struktura, želi da se nastavi ona ista politika koja se zalagala za konfrontaciju sa Rusijom. I to ne samo sa aktuelnom Rusijom Vladimira Putina, već je to bilo i u prošlosti i sa Rusijom Borisa Jeljcina, kad se NATO, uprkos drugačijim obećanjima, širio na Istok - tvrdi Adamović za Sputnjik.
Vojni potencijal Crne Gore, dodaje on, ništa ne može da doprinese NATO-u, ali je primanje Crne Gore zapravo akt neprijateljstva prema Rusiji.
- Verovatno je da su lobističke grupe duboke države, pogotovu ove koje deluju u vojsci, a vojska je jedna od najjačih struktura, ako ne i najjača u SAD, imale jak lobistički i svaki drugi potencijal da utiču na Trampa da revidira te svoje stavove prema NATO-u - smatra Aleksandar Raković.
Vidimo da ni Rusija ne može da kaže da može da uoči bilo kakvo otopljavanje odnosa sa SAD.
Čitava priča svodi se na odnos Republikanske stranke i nove administracije. Ta saradnja je, prema mišljenju Saše Adamovića, neka vrsta taktičke ili iznuđene saradnje.
Iz taktičkih razloga i s obzirom da je u situaciji u kojoj se nalazi, Donald Tramp mora, smatra Adamović, da pronađe načine kako će uspeti da nametne svoju novu politiku.
- Očito je da se ta nova politika, konstatuje on, ne može sipati u stare mešine i ovo je jedan od slučaja kad se to jasno vidi - kaže on.
- I u budućnosti će Tramp imati problema sa Republikanskom strankom koja ga u većini i ne doživljava kao svog autentičnog predstavnika. Moguće da će Tramp želeti, a to je ideja recimo Stiva Benona, da zaobiđe Republikansku stranku i u budućnosti napravi nešto što bi bilo novi politički pokret mnogo bliži Trampovoj politici i Trampovim idejama - zaključuje Adamović.