Ponedeljak 27.03.2017.
16:10
Vestionline

"Balkan isuviše blizu da bi ga EU pustila da propadne"

Reuters
Evropa da se otvori za zemlje Zapadnog Balkana

- Imamo jasne manifestacije činjenice da se stvari urušavaju na Zapadnom Balkanu zbog toga što Zapad nije dovoljno angažovan - rekla je Balfur u intervjuu za portal "European Western Balkans".

I ranije bilo "zamora od proširenja"

Govoreći o zamoru od proširenja i trenutnoj krizi u EU, Balfur kaže da je i ranije bilo reči o umoru od širenja, pa čak i kad su 2004. godine Uniji pristupile neke zemlje centralne Evrope.

Danas je, međutim, teže biti uveren u proširenje, budući da je i predsednik EK Žan Klod Junker rekao da neće biti novih članica pre 2019. godine, napomenula je.

Bila je to politička poruka poslata Evropljanima, ali je na loš način odjeknula u regionu Zapadnog Balkana, kaže Balfur i ističe da se u poslednje vreme negativne stvari dešavaju u regionu upravo zbog usporavanja proširenja i nedovoljnog angažmana Zapada.

Posle izbora u SAD stvari postale još gore

Veruje i da će pobeda Donalda Trampa i moguća drugačija spoljna politika SAD takođe ubrzati negativne scenarije na Balkanu.

- Ne možemo to izmeriti, ali mislim da se oseća neka vrsta vakuuma, nedostatka. Možda je to samo slučajnost, ali posle izbora u SAD, stvari su počele da budu gadne na Balkanu - kaže Balfur.

S druge strane, navodi, politika pristupanja EU, i pored svih problema unutar Unije, bila je uspešna i predstoji još mnogo aktivnosti.

- EU angažuje snažnu mašineriju za proces pristupanja, tako da političke promene ne mogu na to da utiču u kratkom periodu. Evropska komisija je i dalje angažovana, postoje fondovi za finansiranje i predstoji još mnogo aktivnosti - navodi Balfur i dodaje da EU možda nije sprečila događaje u Makedoniji ili Crnoj Gori, ali da i dalje ima kapacitet, sposobnost i resurse da se vrati na Balkan.

Balfur kaže i da je Berlin posvećen tom pitanju, te da će zemlje uključene u Berlinski proces - Nemačka, Austrija, Francuska i Italija, povući stvari na bolje.

- Ulozi su visoki, interesi su veliki, velike su i investicije, što ne znači da te zemlje znaju kakva je intervencija potrebna, ali sam sigurna da im je Balkan isuviše blizu da bi ga pustile da propadne - navela je Balfur.

I Saudijska Arabija u igri

Govoreći o najvećim bezbednosnim izazovima u regionu, Balfur kaže da tu, osim Rusije i Turske, vidi i Saudijsku Arabiju, budući da veliki novac iz te zemlje dolazi na Balkan.

Ona navodi da je jasno da postoji ruski uticaj u regionu, ali ističe da je sada na Balkanu u toku "rat" uticaja, brendova i načina života, a da EU i dalje može da bude prilično ubedljiva.

- Istraživanja javnog mnjenja o pristupanju EU idu gore - dole, ali čak i kad postoji povećan skepticizam građana o budućnosti u EU, ne mislim da to znači da oni ne žele u Uniju. Tako da, mislim da će bitku dobiti Evropljani, demokrate, ljudi koji podržavaju principe i vrednosti koje i građani Balkana treba da uživaju - kaže Balfur.

Ona ističe i da treba raditi na pomirenju u regionu, navodeći da su neke prilike već propuštene.

Kad je reč o izborima u Nemačkoj i Francuskoj i njihovom uticaju na Zapadni Balkan, Balfur veruje da neće doći do velikih promena u Nemačkoj, ali da će Francuska posle izbora izaći slabija nego sad.

Čak i ukoliko Marin Le Pen ne dobije izbore, njena partija će ući u parlament, što znači da će vlada biti slabija, kaže Balfur.

Dodaje i da izlazak Velike Britanije iz EU može imati negativne posledice i po Balkan, ali i napominje i da Britanija nije bila posebno uticajna poslednjih godina.

2024 © - Vesti online