Sreda 30.06.2010.
13:05
Tanjug

Dve milijarde gojaznih do 2015. godine

Debljina i gojaznost postaju sve veći problem čak i u siromašnim i srednje bogatim zemljama. Smanjena fizička aktivnost i hrana sa velikim procentom masnoća i šećera - direktan su recept za globalnu epidemiju dijabetesa, navodi Svetska Zdravstvena Organizacija.

Ovi rezultati potvrđuju značaj kontrole težine u srednjim godinama, a sugerišu da kontrola težine ostaje važna i u kasnijim godinama - u smislu smanjenja rizika od dijabetesa.Studija je objavljena u Žurnalu Američkog medicinskog društva.

Poslednjih godina, lekari su se fokusirali na rast dijabetesa kod dece i mladih. Međutim, najčešći oblik te bolesti - tip 2 - češći je kod ljudi u kasnijem dobu i kod onih koji se goje. Statistike su dovoljno zastrašujuće da biste poželeli da odmah prestanete da jedete, navodi Glas Amerike.

Na univerzitetu u Vašingtonu proučavana je struktura tela, procenat nemasnog u odnosu na masno tkivo i uticaj povećane težine na rizik od dijabetesa kod više od 4.000 odraslih osoba, starijih od 65 godina.

Na početku istraživanja, niko od učesnika nije imao dijagnostikovani dijabetes. Lekari su samo pratili njihov indeks mase tela, obim struka i odnos struka i kukova u periodu od 12 godina.

Muškarci koji su bili gojazni preko mere imali su pet i po puta veći rizik od dijabetesa od onih koji su samo malo deblji od normale. Kod žena, taj je rizik bio veći oko tri i po puta. Eksperti veruju da je to zbog toga što su muškarci skloniji debljanju u predelu stomaka.

2024 © - Vesti online