Četvrtak 16.03.2017.
18:01
Lj. Ivanović - Vesti

EU će cariniti "srpski" čelik?

facebook.com/SuperTv Smederevo
Kome će ići Železara Smederevo?

On je naveo da je to bila "dvadesetominutna saga o Železari i antidampingu" u kojoj je on tokom sastanka u Berlinu zatražio pomoć kancelarke Merkel.

- Rekla je da će da pogleda i da će da pomogne koliko god bude mogla po tom pitanju - kazao je Vučić.

Podsetimo, Evropska komisija je u januaru ove godine uvela antidamping carine za čelične proizvode iz Kine i Tajana kako bi sprečila da preplave evropsko tržište čelika.

EK je saopštila da je uvela antidamping namete od 30,7 do 64,9 odsto za kineske proizvode koji su "preplavili evropsko tržište".

Još 31. januara je kancelarija EK u Beogradu pojasnila da se to ne odnosi na čelik koji u EU stiže iz Srbije, čiju čeličanu je lane kupio kineski Hestil.

Međutim, aktuelne carine su, poručuju iz EU, uvedene na osnovu istrage iz 2015. godine, dok je prošle godine otvorena druga istraga o prodavanju čelika ispod cene iz Rusije, Ukrajine, Srbije i Irana.

Srbija je tu u posebno teškom položaju jer je poznato da naša zemlja nema ni rudu gvožđa ni koksa, te da se u smederevskoj čeličani zapravo prerađuje uvezena sirovina.

Da li je to "kineski ili srpski čelik" i da li podleže carinama, odlučiće EU, ali je premijer Vučić očigledno s razlogom veoma zabrinut.

Ukoliko bi se srpski čelik proglasio zapravo kineskim, carine koje su u rasponu od 30,7 do 64,9 odsto bi obesmislile kinesku investiciju u Smederevu i Hestil bi mogao da čeličanu zatvori ili ponovo proda Vladi Srbije koja se godinama upinjala da železaru proda jer je pod državnom upravom samo gomilala gubitke.

Prevedena dokumentacija

Kako je rekao Vučić, kancelarki je predao dokumentaciju na nemačkom jeziku u kojoj je objašnjeno sve u vezi sa tim pitanjem i kako mi gledamo na to. Dodao je i da Merkelova nije ta koja odlučuje o tom pitanju, ali da će učiniti ono što je u njenoj moći da se nađe rešenje.

2024 © - Vesti online