Ponedeljak 13.03.2017.
18:01
B. Đokić - Vesti

Prisluškivanje bez kontrole

Reuters
Ništa ne može da se sakrije: Logo Vikiliksa

Kao i u svakom društvu koje nikada nije osetilo slobodu, već je bilo u stalnom strahu od Udbe, policije, komšije doušnika, u Srbiji su mnogi odmah pomislili da su oni predmet špijuniranja preko televizora, mobilnog telefona, kompjutera.

Kako bi videli koliko u svemu tome ima istine, novinari "Vesti" razgovarali su sa bivšim radnicima srpske Bezbednosno-informativne agencije koji navode da se vešto nalaze rupe u zakonu, a razvija se i tehnologija koju je sve teže kontrolisati, te su nelegalna prisluškivanja i dalje i te kako moguća.

Sve više se pažnja posvećuje praćenju i prisluškivanju preko interneta, a sve manje preko klasične i mobilne telefonije. Razlog je što su aplikacije za četovanje i razgovor popularne, a teroristi i kriminalci ih najviše koriste.

Na telefonu samo baba

Klasično prisluškivanje fiksnih telefona, u Srbiji, ali i u svetu je postalo prevaziđeno, kaže izvor "Vesti" iz MUP-a Srbije.

- Više gotovo niko od kriminalaca ne koristi fiksni telefon za neke ozbiljne razgovore. Kad dobijemo dozvolu od sudije za stavljanje pod mere, stavimo i fiksni telefon te osobe, ali tu ne pamtimo kad je bilo neke važne informacije. Jednom osumnjičenom kriminalcu smo prisluškivali fiksni telefon i za mesec dana samo dva puta je korišćen i to njegova baba koja je pričala sa nekom rođakom - kaže naš sagovornik.

Preko Vikiliksa se na primer otkrilo da su dve kompanije, jedna iz novobeogradskog Tržnog centra Piramida, a druga iz Surdulice, učestvovale u uvozu sistema za praćenje mobilnih telefona i interneta.

One su pokušale da uvezu ovu opremu za račun BIA i Vojno-bezbednosne agencije, ali se taj posao od pre pet godina nije realizovao. Ne znači da kasnije nije.

- Nije ništa neobično da bezbednosne službe uvoze opremu za prisluškivanje i praćenje interneta. To nam je i posao. Pitanje je samo da li se ta oprema koristi legalno, po naredbi suda, ili se zloupotrebljava. Ono što se, nažalost, i dalje dešava u Srbiji jeste da se zloupotrebljava. Nelegalna prisluškivanja su i dalje raširena pojava - kaže izvor "Vesti".

On objašnjava da se pogotovo zloupotrebljava oprema za praćenje internet saobraćaja, jer je u tom segmentu pravna regulativa još nedovoljno precizna i teže je ući u trag nelegalnom praćenju i slušanju.

- Ukoliko službe BIA ili VBA i nezakonito prisluškuju, to je nemoguće dokazati. Mogu da koriste udaljene servere, nema ko na kraju krajeva ni da forenzički analizira te servere i ostale dokaze.

Prosto nemamo ljude za to. Kontrola, uprkos uveravanjima, praktično ne postoji.

Ni za vreme prošle, ni za vreme sadašnje vlasti.

Sve to je konstatovano u izveštajima Evropske unije i njihovih stručnjaka koji su bili u Srbiji i nadgledali šta se i kako radi.

To je prvi put naglašeno još pre pet-šest godina u izveštaju eksperta italijanske antimafijaške policije Mauricija Varenezea i to se ponavlja svake godine i do dan-danas.

Prave kontrole tajnih službi nema i oni i dalje mogu da prisluškuju koga hoće i kako hoće - objašnjava izvor "Vesti" iz BIA.

Pažnja, televizor vas gleda!

Među otkrićima Vikiliksa je i informacija da je CIA isprobavala prisluškivanje preko televizijskih aparata. Iako je u jednoj internet anketi čak 65 procenata Srba glasalo kako misli da CIA može da ih prati preko televizora, to baš nije tačna informacija. Naime, CIA je pokušavala da hakuje televizore najnovije generacije koji su napravljeni sa kamerom i mikrofonom u sebi, kako bi vlasnici lakše preko TV aparata mogli da koriste Skajp i druge aplikacije za komunikaciju.

Takođe, smart TV koji ima mogućnost vaj-faj konekcije i preko koga se obavlja pretraživanje interneta, da bi vlasnik na TV slušao muziku, gledao filmove, takođe može biti meta hakovanja, kako bi se videla istorija pretrage, što CIA prevashodno koristi za proveru ko ide na sajtove ili gleda snimke terorističkih grupa.

2024 © - Vesti online