Nedelja 12.03.2017.
10:59
Vestionline

Šta je pozadina krize: Svetske sile u bici za Makedoniju

commons.wikimedia.org/MacedonianBoy
Velike sile bi da ostvare svoje interese u Makedoniji

Ništa bez Albanaca

"Ko god makar i površno poznaje prilike u Makedoniji, nije iznenađen postizbornom krizom koja je trese od poslednjih vanrednih izbora. Bivša najmanja jugorepublika, smeštena na jednom od najvažnijih geostrateških pravaca između Bliskog istoka i evropskog tla, po svom etničkom sastavu i više je nego plodno tlo za destabilizaciju u eri zakuvavanja na širem evroazijskom prostoru. Džoker je albanska manjina koja se teško može tako nazvati kad čini gotovo 30 odsto stanovništva", piše "Globus". 

"Za formiranje Vlade ključne su albanske stranke s kojima je dosadašnji premijer Nikola Gruevski dosad uspevao da napravi koaliciju, ali ne i ovog puta. Albanci su se priklonili Zaevu, ali isprečio se predsednik Đorđe Ivanov odbijanjem sporazuma. 

Albanske makedonske stranke taj su sporazum sa Zoranom Zaevom donele iz Tirane. On predviđa široku autonomiju albanskog življa, uvođenje dvojezičnosti na celom prostoru i u dogledno vreme verovatnu federalizaciju države. Konzervativna struja VMRO-DPMNE-a, premijer Gruevski i predsednik Ivanov u tome vide opasnost od raspada države po etničkoj liniji. 

Digla se "kuka i motika"

U međuvremenu digla se "kuka i motika". Gruevski je, čini se, uspeo da mobiliše makedonsku javnost da je Zaev zbog želje za vlašću sklopio ugovor s crnim đavolom u cilju upravljanja državom i u dogledno vreme stvaranja "Velike Albanije". Njegove pristalice mašu transparentima "ne damo Makedoniju".

Dotle i Zaev i njegovi albanski partneri tvrde da Gruevski naprosto ne želi da ode s vlasti i ne bira sredstva u zastrašivanju građana.

Manipuliše javnošću tvrdeći da će se po slovu sporazuma iz Tirane menjati državna zastava i himna i da će Albanci dobiti više nego što im po ustavu pripada. 

Ruska vizura 

Šta je novo u makedonskim turbulencijama? U priču se ovog puta na strani Gruevskog vrlo aktivno uključuje ruska diplomatija. Po njima, zapadne sile koriste albansku manjinu da ugroze temeljne ustavne principe Makedonije. Za Moskvu Makedonija ima jednu od najvažnijih uloga u ovladavanju južnim gasnim pravcem, takozvanim "Turskim tokom", koji vodi do tržišta EU.

Neprijateljska, američki instalirana vlada u Skoplju poput one Zorana Zaeva ozbiljno bi ugrozila planove i stoga je ruska diplomatija izričito protiv makedonsko-albanske koalicije. 

Šta žele Kinezi 

Ali, nisu zapadni i ruski blok jedini zainteresovani za pitanje ko će biti na vlasti u Makedoniji. Situaciju iz prikrajka pažljivo posmatraju kineska diplomatija i tajne službe. Peking u okviru svojih planova o obnovi Puta svile već godinama sarađuje sa vladom Nikole Gruevskog. 

Kina Makedoniju (i Srbiju) povezuje s grčkom lukom Pirej koju su preuzeli i vrlo brzo doveli do rekordnog povećanja kontejnerskog prometa. U planu im je železnički pravac od Pireja, preko Makedonije i Srbije, do Budimpešte. Nije slučajno što kineske železnice već godinama sarađuju sa makedonskim železnicama. 

Udružite se, pravoslavci

Partner Kinezima su Rusi. Njihov uticaj u pravoslavnom svetu treba biti svojevrsni ubrzivač projekta uticajem na vlade u Skoplju i Beogradu. Peking i Moskva zajednički računaju na isti koridor zbog čega na vlasti u Skoplju žele videti prijateljsku opciju Nikole Gruevskog.

Zato će verovatno dok traje kriza emitovati poruke da Makedoncima nude mir i prosperitet za razliku od Zapada čiji je cilj razbiti Makedoniju i stvoriti "Veliku Albaniju". 

Zbog svih tih visokoprofilnih interesa u Makedoniji je sve moguće. Potencijalni sukob lako bi se mogao proširiti na pola Balkana i uključiti Albaniju, Kosovo, Srbiju, Crnu Goru, pa čak i Grčku i Bugarsku. I Hrvatsku na albanskoj, NATO-ovoj strani", zaključuje "Globus" u svojoj analizi.

2024 © - Vesti online