Petak 03.03.2017.
18:01
N. Popović - Vesti

Težim putem do pečata

A. Čukić
Opet će naši zemljaci teško glasati (Foto: Ilustracija)
U dijaspori, tačnije u diplomatsko-konzlarnim predstavništvima Republike Srbije, s novom praksom krenulo se ranije, još od polovine januara. Istražili smo za vas šta se za građane Srbije na radu u inostrastvu promenilo, a šta je ostalo kao do sada.

Cene ostaju iste

Da pođemo od lakšeg: cene ostaju iste! Overa punomoći, recimo, kao i ranije košta 41 evro, a naslednička izjava je skuplja i iznosi 72 evra.

Nešto više su cene u Švajcarskoj. Naši građani koji žive u toj zemlji za iste usluge moraju da izdvoje 66, odnosno 105 franaka. Međutim, i do sada se za te usluge u tamošnjim konzulatima plaćao isti iznos novca.

- Ono što se promenilo jeste procedura. Nešto je komplikovanija i zahteva više papirologije i vremena, kako za nas u konzulatima, tako i za stranke koje nam se obraćaju sa zahtevima za overu dokumenata - kaže za "Vesti" Vladimir Rajić, vicekonzul Srbije u Frankfurtu.

Po njegovim rečima, stranke sada moraju znati da dokumenta koja donose na overu moraju da sadrže formu koju zahtevaju javni beležnici. U suprotnom, dokument u Srbiji neće biti prihvaćen kao validan. Do sada se u konzulatu nisu bavili formom: stranke su donosile već napisan dokument, a overavan je samo njihov potpis, čime je potvrđivan identitet.

Pozovite konzulat radi obaveštenja

Sada je u igri takozvana solemnizaciona klauzula. Prema Zakonu o javnom beležništvu Srbije, ona mora, na dve strane, da sadrži dosta važnih podatataka. Nakon što se sprovedena kompletna procedura dokument se probuši sa strane i stranice se povezuju crveneo-belo-plavim kanapom, a overava se pečatom od crvenog voska.

- Samo tako obrađeni i overeni dokumenti biće prihvaćeni u Srbiji. Zato savetujem strankama da nam se obrate telefonom, faksom ili elektronskom poštom pre dolaska u konzulat radi ovih poslova. To je važno da bismo se unapred dogovorili o proceduri i usaglasili formu dokumenata za overu - ističe vicekonzul Rajić i dodaje da će u tom slučaju stranka obaviti veoma brzo posao zbog kojeg je došla.

- U suprotnom, može se desiti da se overa dokumenata ne može obaviti u toku jednog radnog dana. To je za stranke u dijaspori često veom stresno. Pre svega zbog poslovnih obaveza, ali i zbog činjenice da često moraju do najbližeg konzulata da prevale i nekoliko stotina kilometara samo u jednom pravcu - kaže za "Vesti" Vladimir Rajić.

Pažljivo pročitajte pre potpisa

Solemnizaciona klauzula sadrži brojne podatke, a funkciju javnog beležnika u dijaspori obavlja konzulat.

1) Ime i prezime javnog beležnika, naznaku da postupa u svojstvu javnog beležnika i podatke o sedištu javnog beležnika, u našem slučaju konzulata Republike Srbije u kojem se obavlja overa.
2) Ime, prezime, datum rođenja i adresu prebivališta stranke, odnosno naziv i sedište stranke kad je reč o pravnom licu, uključujući ime i prezime, adresu i prebivalište njegovog zastupnika.
3) Način na koji je utvrđen identitet stranaka.
4) Ime, prezime, datum rođenja i adresu prebivališta zastupnika i način na koji je utvrđen njegov identitet i ovlašćenje za zastupanje.
5) Ime i prezime i adresu prebivališta svedoka, prevodioca i tumača, ako su učestvovali u postupku potvrđivanja isprave, i podatke o načinu utvrđivanja njihovog identiteta.
6) Izjavu javnog beležnika da je strankama u njihovom prisustvu pročitana isprava, da su one usmeno izjavile da je njihova volja u svemu verno uneta i svojeručno potpisale ispravu.
7) Označenje isprava koje se prilažu klauzuli o potvrđivanju, kao što su punomoćja, izvodi iz matičnih knjiga, katastra nepokretnosti, zemljišnih i drugih javnih knjiga.
8) Datum i sat potvrđivanja isprave.
9) Mesto potvrđivanja isprave, ako se ono vrši izvan javnobeležničke kancelarije;
10) Izjavu da su stranke, a kad je potrebno i drugi učesnici, poučeni o sadržini i pravnim posledicama pravnog posla, kao i izjavu da su stranke upozorene da su njihove izjave nejasne, nerazumljive ili dvosmislene (ako je takav slučaj), kao i da su i posle upozorenja pri takvim izjavama ostale.
11) Broj pod kojim je potvrđena isprava zavedena u opšti poslovni upisnik.
12) Potpise stranaka, zastupnika, svedoka, tumača i drugih učesnika.
13) Potpis i pečat javnog beležnika.

Nišlije u redovima za overu

Prvog dana primene Zakona o overi potpisa, rukopisa i prepisa stvorile su se očekivane gužve. Tako je bilo i u sve četiri notarske kancelarije u Nišu, ali već posle 13 časova mnogo manje građana čekalo je u redu.

Notar Dragan Nikolić kaže da je svako imao po stotinak overa do podneva. Građani su tokom februara panično žurili da poslove obave po sudovima i opštinama. Stoga je Nikolić istakao da će narednih dana notari u Nišu sigurno imati mnogo više posla i da očekuje da će dnevno biti između 150 i 200 overa.

- Sve četiri kancelarije u Nišu imaju po sedam-osam saradnika koji imaju ovlašćenja da overavaju potpise, rukopise i prepise - rekao je Nikolić i dodao da po važećem zakonu javno-beležničke kancelarije rade od devet do 17 časova, a da je cena overe dokumenata ista u svim kancelarijama u Srbiji.


 

2024 © - Vesti online