Iz ovih zemalja milioneri beže, a evo gde idu
Ukoliko posmatramo po zemljama, Francuska je izgubila najviše bogatih individualaca - oko 12.000 milionera je napustilo ovu zemlju 2016. godine, što je za 2.000 više nego pre dve godine, uprkos ekonomskom rastu u poslednjem tromesečju fiskalne godine.
Pročitajte još:
* Svaki Švajcarac "težak" više od pola miliona dolara, a kako stoje Srbi?
Ovaj egzodus iz Francuske uzrokovan je sve češćim terorističkim napadima i pretnjama, kao i rastom podrške desničarsko orjentisanim političarima.
Tako je i Marin le Pen, predsednički kandidat Nacionalnog fronta, obećala je da će izvesti Francusku iz EU ako pobedi, a to se uglavnom ne dopada bogatašima.
Na drugom mestu liste zemalja odakle je najviše bogataša otišlo našla se Kina sa 9.000, a slede Brazil sa 8.000, što je oko tri puta veći broj bogatih iseljenika nego 2015. godine, dok je iz Indije otišlo 6.000 bogataša, što je duplo više nego pretprošle godine.
Ipak, najveća razlika se osetila u Turskoj, odakle je prošle godine otišlo 6.000 milionera, što je čak pet puta više nego pretprošle godine. Razlog tome jeste povećani broj terorističkih napada, ali i neuspeli pokušaj puča, koji je izazvao brojna hapšenja i smene.
A gde najviše odlaze ovi bogataši? Drugu godinu zaredom najpoželjnija zemlja za bogate migrante jeste Australija u koju se 2016. godine doselilo 11.000 milionera, za razliku od 8.000 od pre dve godine.
Bogataši i dalje vole i Ameriku koja je dobila 10.000 novih stanovnika milionera. I u ovom slučaju se radi o porastu od 3.000 u odnosu na 2015. godinu.
Selidbe bogataša ukazuju na to kakvo mišljenje stanovnici neke države imaju o političkom i ekonomskom stanju u njoj.
Krajem 2016. godine bilo je 13,6 miliona ljudi sa više od milion dolara imovine. Broj milionera ubrzano raste u Aziji.