Ponedeljak 28.06.2010.
01:20
Tanjug

G20: Hoćemo vlast u MMF-u i banke pod kontrolom

Završno saopštenje samita u Torontu, međutim, ostavlja prostora da svaka zemlja krene svojim putem i usvoji politiku koja će odgovarati nacionalnim ekonomskim i političkim prioritetima, što je značajno različit pristup od onog koji su članice G20 usvojile na prethodna tri samita.


"Najviši prioritet G20 je da obezbedi i ojača oporavak i postavi osnove za snažan, održiv i uravnotežen rast, i ojača naše finansijske sisteme od rizika", ističe se u saopštenju, koje naznačava osnovne pravce u sprovođenju budućih akcija za eliminisanje uzroka najveće privredne krize koja je pogodila svet u proteklih osam decenija.


Lideri su odlučili da svaka zemlja odluči o tome kako će pristupiti kontroverznim predlozima, kao što su oporezovanje banaka i primena jačih pravila na bankarski kapital.
U saopštenju, međutim, nije pomenut kurs kineske valute juana.


Jedinstvo G20, koje je prošle godine bilo demonstrirano u borbi protiv recesije, na ovom samitu je izbledelo, pošto se zemlje izvlače iz krize različitom brzinom, pa im je potrebna i različita ekonomska politika.

G20 traži više moći u MMF-u

 

Lideri G20 složili su se da će učiniti sve da, do njihovog narednog skupa, u novembru u Seulu, zemlje sa snažnim ekonomskim razvojem dobiju više prava u odlučivanju u Međunarodnom monetarnom fondu.


Na samitu u Torontu, potvrđen je dogovor sa samita u Pitsburgu, prošle godine, da se za najmanje pet odsto poveća učešće novih ekonomskih sila u MMF-u.
Takav sporazum trebalo bi da ratifikuje 187 članica MMF-a u januaru 2011.godine.


Nove ekonomije smatraju da je potrebno i više od toga da bi se odrazila postojeća ekonomska realnost u svetu.

U kanadskom gradu Hantsvilu prethodno je održan samit grupe osam najrazvijenijih, pretežno bogatih zemalja, poznatih kao G8, u kojoj su SAD, Kanada, Britanija, Nemačka, Rusija, Francuska, Italija i Japan.


G20 obuhvata, osim navedenih osam zemalja i ostale ekonomski snažne države poput Kine, Indije, Brazila, Južne Koreje, Australije, Argentine, Južne Afrike, Indonezije, Saudijske Arabije, Turske i Meksika, a tu je i predstavnik Evropske unije.


Zemlje G20 obuhvataju oko 90 odsto globalne ekonomske aktivnosti i četiri petine svetske trgovine. U tim državama živi dve trećine svetskog stanovništva.


Samit "dvadesetorice" u Torontu, koji se održava pod sloganom "Oporavak i novi početak" , prvi je posle susreta na vrhu u Pitsburgu, u septembru 2009, na kome je G20 definisan kao forum za međunarodnu ekonomsku saradnju i koordinaciju.


Činjenica da je taj skup počeo samo nekoliko sati posle samita G8, ukazuje na sve jaču interakciju ta dva odvojena međunarodna foruma.

2024 © - Vesti online