Petak 24.02.2017.
18:01
S. J. - Vesti

Moskva gasi monopol Zapada

Reuters
Šta on kaže: Zapad Putina napada, ali pomno prati njegove govore

"Rusija treba da uz pomoć informacionih operacija dopre do rukovodstva, elite i stanovništva stranih zemalja i prenese im svoje viđenje situacije i prisili Zapad da zauzme odbrambeni stav", smatra bivši šef Glavne uprave za međunarodnu vojnu saradnju Ministarstva odbrane Rusije general-pukovnik Leonid Ivašov.

Ruski stručnjaci su u više navrata naglašavali da su informaciono - psihološke operacije Zapada dovodile ne samo do političke i moralne štete po neke države, već i do njihovog uništenja.

Preplašeni "vlasnici istine"

Da su Rusi pogodili metu jačanjem svojih medija, posvedočili su Amerikanci i Britanci hajkom na dopisnike i redakcije pomenutih ruskih glasila. Novinarima su gasili račune u bankama i na još desetine drugih načina im otežavali posao, ne bi li ućutkali konkurenciju.

Protiv laži

Kao primer, navodili su takve operacije protiv Jugoslavije, Iraka i Libije.

"U Ministarstvu odbrane dobro znaju šta je to informacioni rat. Bilo koji savremeni rat sastoji se od operacija potkopavanja vojnog i ekonomskog potencijala, od rušenja morala vojnika, od operacija koje diskredituju rukovodstvo zemlje, uključujući i ono vojno", navodi Ivašov za RIA Novosti.

On smatra da Rusija "mora da sprovodi operacije protiv zapadnih laži".

Ivašov veruje da treba stvoriti neku vrstu državnog centra koji bi planirao ne samo kontrapropagandu i odbrambene operacije, već i informaciono-psihološke operacije.

Zbog toga je, smatra on, potrebno stvoriti snažnu analitičku jedinicu sa velikim "kapacitetom pameti", koja će znati kako da do raznih zemalja prenese rusku istinu.

"Pritom, treba koristiti arhivsku građu i demaskirati neke stvari", kaže Ivašov.

Ubedljiv ruski odgovor

Dok su na planetarnom nivou harali mediji poput američke TV stanice Si-En-En, britanski Bi-Bi-Si i brojni listovi, Zapad je uspevao da sve svoje grehove "zatrpa" i potisne u drugi plan navodnim istinama iz te kuhinje. Decenijama je takva taktika uspevala, ostajući bez pravog odgovora druge strane.

Kada se pojavila TV Rusija danas (Russia Today) na nekoliko svetskih jezika, a nešto kasnije na veliku scenu stupila i veoma moćna ruska novinska agencija Sputnjik, situacija se naglo promenila. Publika na Zapadu dobila je i drugačije mišljenje, jake argumente i svedočanstva iz drugih izvora.

Reakcija je bila žestoka, što je i razumljivo s obzirom na izgubljeni monopol i ulogu "prethodniice" NATO operacija i poslušne medijske pratnje koja je nastojala da zatre svaki trag ratnih zločina i razaranja koja su se nizala širom sveta.

 

2024 © - Vesti online