Petak 24.02.2017.
18:01
B. Simonović - Vesti

U Strazburu pobedili Vladu Crne Gore

pixabay.com
Konačna pobeda radnika u Strazburu


Značaj ove odluke nije u činjenici da se još jednom potvrdilo da je pravda spora, ali ipak dostižna, da je pet ljudi dočekalo pravno zadovoljenje, ono što im za dve decenije nije uspelo pred crnogorskim pravosudnim i državnim organima.

Zaboravili "prvoborce"

Radnici "Radoja Dakića" su, kao što je poznato, pre skoro 30 godina bili prvoborci takozvane crnogorske AB revolucije, na čijim krilima je Milo Đukanović i njegov režim sleteo u fotelje vlasti. Ta vlast je, međutim, to zaboravila istog trena kad su "prvoborci" od nje počeli da traže svoja prava i insistiraju na njima.

Ova odluka će, nesumnjivo, imati mnogo teže, dalekosežne i u ovom trenutku skoro nesagledive posledice po ionako praznu crnogorsku državnu kasu. Jer, prihvatajući tužbu petorice bivših radnika "Radoja Dakića", sud u Strazburu je, kako tumači Dragan Prelević, pravni zastupnik radnika, ustanovio i ozakonio princip po kojem će i svi ostali, ne samo njih 369 koje on u ovom trenutku takođe zastupa pred strazburškim sudom, neminovno ostvariti svoje pravo.

To u krajnjem znači da bi Vlada Crne Gore, ukoliko svih 1.800 nekadašnjih "dakićevaca", koji već više od dve decenije protestuju i uzaludno traže pravdu po podgoričkim ulicama, presaviju tabak i krenu stopama svojih kolega - a nema nikakvih razloga da to ne učine - mogla da se suoči sa bremenom od 80 miliona evra koje će morati da im isplati kako zna i ume:

- Posle ove odluke suda, naplata ukupnih potraživanja i svih ostalih bivših radnika "Radoja Dakića" je praktično izvesna i samo od Vlade zavisi kako i kad će biti isplaćena - kaže advokat Prelević, koji upozorava da će vlada, kao većinski vlasnik fabrike na to, u krajnjem, biti obavezana i posebnom odlukom međunarodnog suda.

On napominje da svi ostali radnici ove fabrike, koji se do sada nisu obraćali sudu, nisu zakasnili da svoje pravo potraže i ostvare na taj način.

Probili led

"Led" su u Strazburu probili Dragomir i Rajko Bulatović, Miodrag Lekić, Veselin Rešetar i Dejan Šabeljić. Oni su se, baš kao i još 369 njihovih kolega obratili Strazburu jer vlada nije poštovala pravosnažnu presudu koju su crnogorski sudovi doneli u njihovu korist još 2005. godine. U sudskom veću suda u Strazburu, pored ostalih, bio je i Nebojša Vučinić, sudija iz Crne Gore, a saglasnost da se petorica pomenutih radnika obeštete potpisala je Valentina Pavličić, zastupnik Crne Gore pred Evropskim sudom.


 

2024 © - Vesti online