Turci pale vatru: Revizija presude pravno, a ne političko pitanje
"Pitanje o kojem se raspravlja je čisto pravno pitanje. Radi se o izboru u vezi sa upotrebom zakonskog prava koje daje Međunarodni sud pravde o predmetu koji je u punoj nadležnosti tog suda“, navedeno je u saopštenju, prenosi Fena.
Istaknuto je da to nije političko pitanje, kao i da Upravni odbor PIK-a ne može uticati na pitanje o kojem se raspravlja.
Pročitajte još:
* Dodik: Da nije bilo Rusije...
* "Izetbegović odlučio da napravi totalnu krizu!"
* Rusi tvrde: Zahtev za reviziju tužbe nema saglasnost institucija BiH
"Zato je ambasador Turske odlučio da ne podrži paragraf izjave ambasadora Upravnog odbora PIK-a, koja je usvojena 23. februara“, saopšteno je iz Ambasade Republike Turske.
Na vanrednoj tročasovnoj sednici PIK-a, koja je ranije održana u Sarajevu, članice tog tela donele su zajedničku izjavu u kojoj je izražena zabrinutost zbog ozbiljne političke situacije do koje je u BiH došlo kao rezultat inicijative da se podnese zahtev za reviziju presude.
Ambasador Rusije u BiH Petar Ivancov, koji je i tražio ovu sednicu, potvrdio je da su predstavnici Turske izdvojili svoje mišljenje iz jednog paragrafa zajedničke izjave, prenela je Fena.
- Takvo mišljenje izneli su na paragraf koji se odnosi na zabrinutost trenutnim stanjem u državi i donošenje jednostranih odluka - istakao je Ivancov.
U saopštenju PIK-a se navodi da su ambasadori izrazili zabrinutost zbog mogućih posledica koje bi ta politička situacija mogla ostaviti na funkcionisanje Predsedništva, Parlamenta i Saveta ministara BiH, te pozvali da se krene ka poboljšanju celokupne političke atmosfere u zemlji.
"Svi politički lideri treba da se uzdrže od jednostranih poteza i vrate principima kompromisa, dijaloga i konsenzusa pri donošenju odluka, kao i poštovanju ustava BiH, institucija i vladavine prava“, navodi se u saopštenju.