Utorak 21.02.2017.
21:55
sputniknews.com, Vestionline

Ruski S-400 znak za izlazak Turske iz NATO?

wikipedia.org/Vitaly V. Kuzmin
Ruski sistem S-400 "Trijumf"

Rusi bi mogli da saznaju poverljive vojne podatke NATO-a

Rusija i Turska se nalaze u završnoj fazi pregovora oko isporuke protivvazdušnih sistema S-400 "Trijumf". To je saopštio šef ruske korporacije "Rosteh" Sergej Čemezov, koji je dodao da se trenutno utvrđuju modeli finansiranja.

Da pregovori teku uspešno potvrdio je i ministar inostranih poslova Turske Mevlut Čevušoglu, koji je za tamošnje medije rekao da celokupna priča oko "Trijumfa" teče izuzetno "pozitivno". 

Analitičari tvrde da je sasvim izvesno da bi saveznici Turske bili besni ukoliko Rusija instalira svoje sisteme na teritoriji zemlje-članice NATO-a, jer bi preko njih mogla da se dokopa poverljivih vojnih podataka Alijanse. 

- Međutim, možda je ipak prerano donositi bilo kakve zaključke kada je reč o tako ozbiljnom pitanju kao što je izlazak iz bloka jedne od ključnih članica Alijanse - smatra vojni analitičar Sergej Jermakov. On tvrdi da bi Turska mogla da iskoristi čitavu situaciju kako bi ispregovarala poseban status unutar NATO-a. 

- Trebalo bi imati u vidu da Alijansa svakako neće blagonaklono gledati na ovakvu vrstu sporazuma između Rusije i Turske. Svojevremeno je Turska planirala da kupi kineske protivraketne sisteme, ali na kraju je odustala od te ideje pod pritiskom NATO-a. Ali, u međuvremenu situacija se promenila, kao što se promenio i odnos Ankare prema NATO-u - navodi on. 

NATO će izvršiti pritisak na Tursku

Jermakov kaže i da je S-400 univerzalni sistem, koji je namenjen kako za protivraketnu, tako i protivvazdušnu odbranu, a Turska se nalazi u veoma trusnom regionu, stoga bi S-400 sigurno mogao da pruži neophodnu zaštitu. 

Sličnog mišljenja je i turski general u penziji Nedžat Eslen, koji kaže da Ankara nema PVO sisteme koji mogu da otkrivaju ciljeve na srednjoj i velikoj visini, što predstavlja veliki problem za bezbednost Turske, pogotovu ako se uzme u obzir da pojedine zemlje u regionu u arsenalu imaju balističke rakete.

- Turska se nalazi u veoma problematičnom regionu i naprosto mora da poseduje sopstveni PVO sistem, baš kao što ga ima i Izrael - ističe Eslen.

- Mogli bi da nam kažu da pošto smo zemlja-članica NATO-a, samim tim naš PVO mora biti integrisan u sistem Alijanse, da ruski S-400 nije kompatibilan. Međutim, to bi bio samo izgovor. Pored toga, Alijansa bi mogla da iskoristi i politički pritisak na Tursku kako bi odustala od ovog ugovora - dodaje Eslen.

Podsećamo, S-400 je protivvazdušni sistem odbrane koji može da obara bilo kakve avione, uključujući i strateške bombardere, kao i sve tipove balističkih i krstarećih raketa na dalekoj i srednjoj udaljenosti. 

Na dužnosti u ruskoj vojsci je još od 2007. godine, a jedina zemlja koja je te sisteme do sada kupila od Rusije je Kina, dok se trenutno vode pregovori o isporuci "Trijumfa" i Indiji.

2024 © - Vesti online