Jadovno: Zločini ustaša i partizana nisu isti
Komemoraciji su, pored Josipovića, prisustvovali i izaslanik predsednika Srbije Borisa Tadića, Mlađan Đorđević, izaslanik premijera Republike Srpske Savo Lončar i hrvatski vucepremijer Slobodan Uzelac.
Tadićev deda žrtva Jadovna
Komemoraciji žrtvama u Jadovnu je prisustvovala i majka srpskog predsednika, Nevenka Tadić, čiji je otac jedna od žrtava tog ustaškog stratišta. |
Komemoraciju kod Šaranove jame, blizu mesta nekadašnjeg logora, koji je postojao od maja do avgusta 1941. godine, organizovali su Srpsko narodno veće, koordinacija jevrejskih opština i Savez antifašističkih boraca i antifašista, uz Udruženje potomaka žrtava logora "Jadovno 41" iz Banjaluke.
Skupu je prisustvovalo nekoliko stotina ljudi, među kojima i predstavnici Srpske manjinske samouprave iz cele Hrvatske, bivši borci i aktivisti nevladinih organizacija, koji su zajedno sa službenim delegacijama položili vence i zapalili
sveće za pobijene, od kojih je više od 38.000 bilo Srba.
Josipović je odao poštu žrtvama i izrazio saosećanje sa svima koji su na tom strašnom mestu izgubili svoje najmilije.
"Ovde su Srbi, Jevreji, Romi, Hrvati i antifašisti dovoženi u dugim kolonama i nestajali", rekao je Josipović na komemorativnom skupu i dodao da su ustaše u vrlo kratkom vremenu obronke Velebita pretvorile u pakao i mesto strašnog zločina.
On je naveo da je u kratkom periodu, od aprila do septembra 1941. godine, u Jadovnu stradalo 30.000 do 40.000 ljudi, istakavši da su se čak i okupatori zgražavali nad zločinima.
Podsetivši na uspešno sprovedenu denacifikaciju Nemačke, Josipović je rekao da hrvatska istorija još nije do kraja valorizovana jer je u Hrvatskoj previše porušenih spomenika i zaboravljenih žrtava, poput ovih u Jadovnom.
"Zbog toga ćemo obnoviti sve naše spomenike. Moje nije da o tome govorim, nego da insistiram da se to ostvari", rekao je.
"Kosti ubijenih još su rasute po Velebitu, nemo čuvajući tajnu zločina, i samo mali broj preživelih mogao je svedočiti o razmerama ovog zločina", rekao je Josipović i dodao da je Jadovno, iako se smatralo logorom, bilo puno gore i opasnije mesto koje je "doslovno gutalo svoje žrtve i povlačilo ih u dubine velebitskih jama".
Hrvatski predsednik je rekao da Lika u to vreme nije bila samo područje masovnih zločina, već i područje opšteg narodnog antifašističkog ustanka.
"Ove godine, kao i prethodnih, 22. juna obeležili smo Dan antifašističke borbe u Brezovici, a obeležićemo i 27. jula, jer ćemo tog dana otkriti spomenik u Srbu, koji je obnovila Vlada Hrvatske", rekao je Josipović i dodao da to govori da je Hrvatska antifašistička zemlja, koja antifašizam vidi kao svoj temelj.
Pupovac: Blajburg i Jadovno nisu isto
Predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac je rekao da se u Hrvatskoj u poslednjih 20 godina prema žrtvama nacističkog, fašističkog i ustaškog terora vodila politika zaborava i destrukcije njihovih spomenika.
|
Predsednik Udruženja "Jadovno 1941" Dušan Bastašić je kazao da je Jadovno mesto za tugovanje za potomke žrtava tog logora, kao i za sve one koje ih cene, dok je za potomke ubica ovo mesto za stid.
Skupu su se obratili, u ime Saveza boraca Mirko Mećava, a u ime jevrejskih opština predsednik Ognjen Kraus.
Oni su naglasili velike zasluge karlovačkog istoričara Đure Zatezala, koji je u više decenija svog rada došao do cifre od preko 40.000 žrtava, a istovremeno i do 10.500 poimeničnih žrtava logora.
Na mestu Šaranove jame parastos je služio vladika gornjokarlovački Gerasim sa sveštenstvom i monaštvom Gornjokarlovačke eparhije, dok je rabin zagrebački Lićijano Prelevih služio kadiš, jevrejsku molitvu za mrtve.
Na Šranovoj jami, jednoj od 32 jame u kojoj su bacene žrtve, postavljena je obnovljena spomen-tabla koja je tamo stajala do 90-ih godina prošlog veka.
Čas istorije održao je karlovački istoričar Đuro Zatezalo.