Sreda 15.02.2017.
06:30
Ljubav&Zdravlje

Evo kako da vam voće i povrće što duže traju

pixabay.com
Pravilnim čuvanjem produžićete vek voću i povrću

Ne perite pre skladištenja

Možda če zvučati čudno, ali je zapravo bolje da se voće i povrće ne pere pre nego što se stavi u frižider ili špajz. Ako je nešto prljavo, samo obrišite suvom krpom. Pranje može da ukloni prirodnu odbranu od buđanja i truljenja.

Suvo okruženje

Vlaga samo ubrzava da se voće i povrće ubuđa. Dobar trik za sprečavanje toga je da se na dno posude postavi papirni ubrus - on će apsorbovati višak vlage i sprečiti truljenje.

Umotajte "vrh" banane

Ako stavite banane u frižider, ubrzo će pocrneti i izgubiti ukus. Najbolje je držati ih na sobnoj temperaturi, ali sa "vrhom" obmotanim plastičnom folijom za pakovanje hrane.

Ne stavljajte u frižider

Paprike, krastavac i paradajz treba čuvati na sobnoj temperaturi. Paprike gube elastičnost ako se čuvaju u frižideru, a krastavci i paradajz mogu da postanu "ljigavi". Voće i povrće ne treba čuvati u frižideru dok ne sazri. U suprotnom, istruliće mnogo brže.

Skladištite seckano

Sveže iseckano ili oljušteno povrće, kao što su šargarepe i celer, možete dosta dugo da čuvate u frižideru. Da biste to uradili, potrebno je da ih stavite u posudu sa malom količinom vode.

Kao rogovi u vreći

Određene vrste voća i povrća počinju aktivno da ispuštaju etilen nakon što sazre. Ovo uključuje banane, kajsije, dinje, kruške, šljive, mango i paradajz. Druge vrste su osetljive na etilen, uključujući jabuke, patlidžan, lubenice, krompir, bundevu, šargarepu, brokoli. Ako se stave blizu prve grupe namirnica, počinju brzo da trunu, tako da je najbolje da ove dve grupe čuvate odvojeno jedne od drugih.

Luk voli mrak

Najbolji prijatelj belog i crnog luka je tama. Ako nemate veći neosvetljeni prostor na raspolaganju, možete ih staviti u papirne kese sa nekoliko malih rupa probušenih za vazduh. Na taj način možete da ih čuvate bilo gde i istovremeno zadovoljite njihovu potrebu za mrakom.

Brokoli kao buket cveća

Brokoli treba čuvati u čaši sa vodom, kao buket cveća. Na taj način će duže ostati svež. Pokrijte ga vlažnim peškirom, i redovno menjajte vodu. Karfiol umotajte u vlažni peškir ili plastičnu foliju sa nekoliko rupa za ventilaciju.

Jabuke i krompir

Stavite par jabuka u korpu s krompirom. Produžićete mu svežinu.

Celer u foliji

Celer će trajati duže ako je umotan u alu-foliju i stavljen u frižider. Izgubiće ukus i konzistenciju ako se čuva u plastici.

Paradajz "naopačke"

Područje oko stabljike je najosetljiviji deo paradajza. Ovo je oblast gde se najbrže raspada. Čuvajte ih sa stabljikom okrenutom nagore i trajaće duže.

Grožđe u kesi

Grožđe se neće pokvariti tako brzo, a takođe će ostati sočno i sveže ako ga stavite u kese za zamrzivač ili ga umotate u plastičnu foliju za pakovanje hrane i stavite u frižider.

2024 © - Vesti online