Subota 26.06.2010.
12:00
Nataša Jokić - Vesti

"Beograd prihvata kosovsku realnost"

- O statusu Kosova postoji spor i zato sam se namerno usredsredio na ono oko čega možemo da se složimo. Moj izveštaj za Kosovo sadrži preporuke koje su podrška vlastima na Kosovu i međunarodnim vlastima da uvedu vladavinu prava, suzbiju korupciju u skladu sa kriterijumima koje primenjuju sve druge balkanske zemlje - rekao je fon Sidov za "Vesti".

Da li vas je iznenadilo to što su, sa retkim izuzecima, svi poslanici u u Strazburu hvalili vaš izveštaj?
- Bio sam veoma zadovoljan što je i srpska delegacija podržala moj izveštaj, jer sam hteo da izveštavajući u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope doprinesem stabilnosti, demokratiji, ekonomskom prosperitetu i čak pozitivnim međususedskim odnosima. Veoma mi je drago zbog široke podrške koju je dobio moj izveštaj. Pokazalo se da je strategija "govorimo o standardima, a ne o statusu" - dobra.


Lunačekova predlaže priznanje Prištine

 

Početkom jula Parlament EU, u kojem zasedaju poslanici iz 27 zemalja članica, raspravljaće o izveštaju austrijske poslanice Ulrike Lunaček u kojem se predlaže da sve države Unije priznaju Kosovo. Evropski Parlament je dosad uvek sa znatnom većinom podržavao nezavisnost Kosova kao i Ahtisarijev plan.

Ipak, pominjući "kosovski ustav" vi govorite o Kosovu u duhu Ahtisarijevog plana i načela "progresivna nezavisnost pod nadzorom"?
- Nisam proučavao Ahtisarijev plan kao uzor. Pre svega sam gledao na međunarodne obaveze koje su preuzele Srbija, Albanija, Crna Gora i druge zemlje kako bi vlasti u Pristini uvele te konvencije i kako bi građani Kosova živeli kao oni u drugim zemljama.

Zašto mislite da je srpska poslanička delegacija prihvatila vaš izveštaj?
- Imam utisak da je srpska delegacija prihvatila stvarnost, postojanje vlasti na Kosovu. Mislim da njihove izjave idu u tom smislu, ali ponavljam, ja se nisam bavio statusom - bavio sam se evropeizacijom situacije koja se tiče svakodnevnog života svakog pojedinačnog građanina Kosova.


Predložili ste da nezavisno od statusa Beograd i Priština počnu da sarađuju. Šta to konkretno znači?
- Beograd i Priština mogu zajedno odmah da počnu da rade na problemima povratnika, na pitanju nadoknada za izgubljeno vlasništvo, mogu da podržavaju policijske istrage, kako na Kosovu tako i u Srbiji, kako bi se uspostavila vladavina prava. To bi bilo dobro kako za Srbiju, tako i za Kosovo.

2024 © - Vesti online