Sreda 08.02.2017.
12:58
blic.rs, Vestionline

Putinov šah: Rusija ima svog igrača u EU, Bela kuća i NATO "neće da se zameraju Kremlju"

Reuters, fotomontaža
Dug je put koji Vladimir Putin (levo) treba da pređe da bi bile ukinute sankcije SAD-a, a sve zavisi od Donalda Trampa

Ruski predsednik je sa svojom delegacijom u Budimpešti proveo jedan dan, što je bilo i više nego dovoljno za konstruktivan sastanak sa Orbanom u kom je ugovorena čvršća saradnja.

Za zemlje EU koje su žestoki protivnici Rusije, ovaj sastanak doneo je dodatnu nelagodnost i nesigurnost, prethodno podstaknutu toplim signalima iz Vašingtona ka Moskvi, odnosno od predsednika SAD Donalda Trampa koji je ponovo imao lepe reči o svom ruskom kolegi, smatra Stratfor.

Mađarska kroz istoriju

U okršaju Istoka i Zapada, Mađarskoj kroz istoriju nije strano priklanjanje i jednima i drugima.

Nakon kolapsa Sovjetskog saveza, Mađarska je svoju spoljnu politiku ekspresno orijentisala ka Zapadu, ulaskom u NATO 1999. i pridruživanjem Evropskoj uniji pet godina kasnije.

Međutim, u drugoj polovini 2000-ih, tačnije od momenta kada se EU suočila sa problemima izazvanim globalnom finansijskom krizom 2008. godine, Budimpešta je počela da flertuje sa Moskvom u pokušaju da privuče strane investicije.

Već 2014. godine ponovo dolazi do promene u mađarskoj politici jer Zapad Moskvi uvodi velike ekonomske sankcije zbog rata u Ukrajini, cena nafte pada, a ruska ekonomija doživljava strahovite udarce.

Mađari tada rade nešto što je razbesnelo Kremlj: gas koji su njima prodavali Rusi preprodaju Ukrajincima (kojima je Moskva zavrnula slavinu).

Ipak, Vladimir Putin je prešao preko toga, jer, kako se ekonomsko/trgovinski rat sa Zapadom odužio, Rusija u Mađarskoj vidi šansu za boljim odnosima sa EU.

Članice EU

Nije tajna da se neke zemlje članice i političke partije žestoko protive neprijateljskom stavu zvaničnog Brisela prema Rusiji, podstaknutog "prijateljskim sugestijama" bivše administracije Bele kuće.

Među najglasnijima jeste stariji koalicioni partner Angele Merkel, premijer Bavarske Horst Zehofer, koji uprkos stavu EU i nemačke kancelarke već godinama sklapa poslovne dogovore sa Rusijom, koji svakako doprinose tome da je Bavarska najbogatija regija ne samo u Nemačkoj, nego i u Evropi.

Vladimir Putin je u Mađarsku poveo čitavu delegaciju biznismena, koji su sa mađarskim kolegama pregovarali o nuklearim dogovorima, nakon uspešnog posla oko izgradnje elektrane Pakš II, investicijama, zajedničkim bankama, razvoju u polju energije, ali i železnici.

Viktor Orban je posle ovog sastanka ponovio da "Evropa mora da ukine sankcije Rusiji, jer njima šteti više sebi nego Moskvi".

- Samo je Mađarska zbog tih sankcija izgubila 6,5 milijardi dolara, propuštajući velike poslove u Rusiji - rekao je Orban, i ponovio da "Rusija ne predstavlja nikakvu pretnju po NATO alijansu".

Ruski uticaj raste

O jačanju ruskog uticaja možda najbolje govori situacija u Ukrajini.

Sukobi su ponovo eskalirali, ali iz SAD se ovoga puta, za razliku od pre tri godine, ne čuje ni reč osude.

Predsednik Donald Tramp odbija da iznese svoj stav kako ne bi pokvario odnose sa Vladimirom Putinom.

Ono što je iznenađujuće je da se čak ni NATO nije oglasio.

Štaviše, predstavnici Alijanse otkazali su sastanak sa Ukrajinom oko izgradnje raketnog štita u susednoj Rumuniji. Iako je Kijev pokušao da se izvuče saopštenjima da taj sastanak nikada nije ni bio zakazan, "Volstrit džornal" je pisao da je "NATO otkazao sastanak kako ne bi provocirao Rusiju".

Kad će kraj sankcija?

Ipak, dug je put koji Vladimir Putin mora da prođe kako bi izvukao zemlju iz neprijateljskih sankcija sa Evropom i SAD.

Mađarska, koliko god bila uz Rusiju, teško da će reskirati i ostati sama protiv svih ostalih članica EU po pitanju ukidanja sankcija Moskvi. 

Za sve eventualne promene će svakako biti ključan stav Vašingtona.

Ako je sudeći po prvoj odluci Trampove administracije (ublažili sankcije prema ruskoj obaveštajnoj službi FSB, dozvolivši pojedinim američkim kompanijama da posluju s njima), svima koji se čvrsto drže sankcija protiv Moskve neće biti baš prijatno.

Štaviše, ukoliko SAD pruže ruku prijateljstva Rusiji, nesumnjivo je da će tim putem poći i mnoge evropske zemlje, baš kao i pre tri godine, kada su se uvodile sankcije.

2024 © - Vesti online