Utorak 07.02.2017.
01:30
b92.net, Vestionline

Koliko su današnji automobili bezbedniji od onih pre 20 godina?

youtube.com/Carscoops
Nekad i sad: Dok se "Honda" dobro držala na "kreš tesu", "Rover" je poprilično oštećen

Otkako je EuroNCAP započeo "kreš testove" 1997, ispitano je i ocenjeno 630 modela novih automobila, a u sudarima u kontrolisanim laboratorijskim uslovima testirano je oko 1.800 vozila. 

Da bi realizovala toliki broj testova u protekle dve decenije, ova organizacija utrošila je preko 160 miliona evra. Ipak, smatra se da je to relativno mala suma, s obzirom na sva unapređenja bezbednosti koja su proizvođači naknadno izvršili na svojim modelima podstaknuti lošim ocenema na "kreš testovima" i sugestijama koje im je uputio EuroNCAP. 

Kako bi slikovito pokazao koliko je poboljšana bezbednost novih modela automobila u odnosu na one pre 20 godina, EuroNCAP je objavio uporedni video "kreš testa" Rovera 100 iz 1997. i najnovije Honde Jazz iz 2015.

Iako je Rover 100 čak i te 1997. bio prilično zastareo model, čija konstrukcija vodi poreklo iz 80-tih godina 20. veka, ovaj automobil je pre dve decenije i dalje bio dostupan kupcima na tržištu. 

Stanje vozila nakon udara u prepreku na "kreš testu" slikovito pokazuje razliku između automobila B klase, koji je 1997. prodavan kao nov model, i vozila iz istog segmenta 20-ak godina kasnije. Dok je nakon sudara Rover pretrpeo velika konstruktivna oštećenja putničke kabine, čak do centralnog krovnog nosača, kabina Honde Jazz je pri istim uslovima testa ostala praktično nedirnuta, a svu silu udara preuzela je na sebe prednja zona gužvanja (do A stubova). 

Rover 100 je nakon ovog testa dobio samo 1 zvezdicu za bezbednost. Poređenja radi, 1997. godine modeli iz istog, B segmenta, kao što su Ford Fiesta i VW Polo dobili su 3 zvezdice (od tada maksimalne 4) na "kreš testovima", dok su FIAT Punto, Nissan Micra, Opel Corsa i Renault Clio ocenjeni sa 2 zvezdice.

Pogledajte "kreš test":

Pojedini proizvođači automobila u početku su kritikovali sistem ocenjivanja bezbednosti koji je uspostavio EuroNCAP, uz tvrdnju da je on postavljen tako da je nemoguće dobiti maksimalne 4 zvezdice. Ipak, vrlo brzo ih je demantovao Volvo, čiji je model S40 postao prvi automobila sa 4 zvezdice na ovom "kreš testu". 

EuroNCAP iz godine u godinu pooštrava i proširuje kriterijume svojih testova, i tako će nastaviti i u budućnosti. Iz ove organizacije najavljuju da će 2018. početi da testiraju automobilske elektronske sisteme koji prepozanju bicikliste na putu i sprečavaju da vozilo udari u njih.

2024 © - Vesti online