Četvrtak 02.02.2017.
18:01
Lj. Ivanović - Vesti

Zaboravite vojni rok!

A. Čukić
U stroju samo profesionalci

Vučić je rekao da je za Srbiju ključna modernizacija resursa, ali da je politička odluka takva da nijednog trenutka ne učestvuje u bilo kakvim osvajačkim poduhvatima. Premijer je rekao da je dobro što Srbija ima profesionalnu vojsku, u koju treba da ulaže više, te da će takva vojska biti opremljena i spremna da zaštiti Srbiju u svakom trenutku.

Hrvatski model

Premijer Hrvatske Andrej Plenković je naveo da ta zemlja vraća "obaveznu vojnu obuku", što ne bi trebalo mešati s vojnim rokom. Mladići stariji od 19 godina će prolaziti osnovnu vojnu obuku, ali Hrvatska zadržava profesionalnu vojsku, rekao je premijer.

On je rekao da bi veliki deo Srbije želeo uvođenje vojnog roka, ali da to nije realno.

- Oni koji govore o tome treba da ponude i novac - rekao je Vučić.

Naime, nedavno je objavljeno istraživanje Demostata koje pokazuje da je čak 75 odsto građana građana Srbije za vraćanje redovne vojne obaveze. Međutim, taj podatak ne govori da zaista "Srbin rado ide u vojnike" jer je potrebno pogledati starosnu strukturu oni koji su za služenje vojnog roka, i vidi se da je podrška vojnom roku najveća među građanima starijim od 45 godina, dakle, onima koje taj vojni rok "ne bi kačio".

Drugo, ili prvo pitanje je koliko košta velika stajaća vojska naspram male profesionalne. Procena bivšeg pomoćnika ministra odbrane Bojana Dimitrijevića kaže da bi vraćanje vojnog roka koštalo dodatnih 70 milijardi dinara u odnosu na postojeći budžet, i to bez posebnog angažovanja podoficira i oficira za takvu armiju.

- Lično i sam osećam određenu dozu odgovornosti za taj prilično brzopleti postupak ukidanja vojnog roka i mislim da smo na taj način u stvari izvukli jednu od poluga normalnog funkcionisanja vojske, pre svega povedeni idejom da će integracija Srbije biti nešto brža u NATO i druge bezbednosne okvire u Evropi i da će na taj način kroz zajedničko promišljanje odbrane biti kompenzovana činjenica da je vojska profesionalna - rekao je Dimitrijević.

On podseća da je Srbija pre 10 godina imala potpuno drugačiju bezbednosnu situaciju, kako u regionu, tako i u svetu. Tenzije u okruženju, pogotovo migrantska kriza i stanje na Bliskom istoku navode na novo promišljanje.

Neutralnost je najskuplja

Srbija je vojno neutralna. Ali, odavno vojni vrh ukazuje na to da je taj oblik organizovanja odbrane i najskuplji. U Evropi, istina, sve neutralne zemlje imaju redovno služenje vojnog roka, a to su Austrija, Finska, Švajcarska i Švedska. Takođe, i Estonija, iako je članica NATO-a, ima vojni rok, kao i Turska. Suština skupoće neutralnosti je vrlo jednostavna - nemate saveznika koji bi vas branio u slučaju napada.

2024 © - Vesti online