Petak 25.06.2010.
08:56
Vestionline

Oprez: Krpelji u ofanzivi

Lekari procenjuju da je broj ljudi koji zatraže pomoć lekara zbog ujeda krpelja daleko veći, jer se njihovo vađenje obavlja i u drugim ambulantama, a čine to i sami.


"Posle odstranjivanja krpelja na mestu uboda može nastati crvenilo, koje posle dan, dva prolazi spontano, uz savet da se na mesto uboda nanese neka od antibiotskih masti", rekao je Bošković.


On je naglasio da ako se nakon deset ili više dana na mesto uboda javi crvenilo koje se širi u vidu kruga, postoji sumnja da je krpelj bio zaražen.


"U tim slučajevima pacijent treba da se javi dermatologu ili infektologu. Zaraženi krpelji su prenesoci Lajmske bolesti, koja za posledicu može da ima oboljenje na srcu, zglobovima, upalu mozga", izjavio je Bošković.


Bošković je objasnio da se Lajmska bolest može otkriti samo pregledom krvi, dodajući da se razvoj bolesti može sprečiti terapijom koja je započeta na vreme.

On je istakao da svi krpelji nisu zaraženi i da nema razloga za paniku. Lekari savetuju da se izbegava boravak u šumama, prozalak kroz visoku travu, jer tu krpelja ima najviše.


"Ukoliko se boravi na takvim mestima treba obratiti pažnju, a pri povratku kući obavezno istresti odeću, pregledati kosu i kožu", rekao je Bošković.


On je objasnio da se krpelj može odstraniti sa tela blagim okretanjem pincetom u krug i da se ne sme vući, kako se ne bi zakinuo, jer onda njegova glava ostaje u koži.
"Tek po uklanjanju krpelja, kožu treba dezinfikovati i naneti antibiotsku mast", izjavio je Bošković.


Tokom godine je krpelj aktivan od ranog proleća do kasne jeseni, naročito u junu.

2024 © - Vesti online