CIA ima zastrašujuće metode mučenja: Teroristima rade nezamislive stvari
Američki savezni sudija odbio je zahtev za odbacivanje tužbe protiv dvojice psihologa koji su izumeli surove metode isleđivanja, koje je CIA koristila nad zatvorenicima optuženim za terorizam.
Kako javlja AP, nakon te odluke, psiholozi Džejms Mičel i Džon “Brus” Džesen su korak bliže početku suđenja, u kome bi bile korišćene i tajne informacije.
Mičela i Džesena američka Unija za građanske slobode tužila je u ime Gula Rahmana, koji je umro u pritvoru, i Sulejmana Abdulaha Salima i Muhameda Ahmeda Ben Suda, koji tvrde da su mučeni u zatvorima CIA.
Pročitajte još:
* "Agenti beže, CIA se raspada zbog Trampa"
U tužbi se navodi da su Mičel i Džesen razvili metode surovog ispitivanja, poput mučenja poznatog kao “simulirano davljenje”.
Mičel i Džesen su tražili da se tužba odbaci, pozivajući se na imunitet koji imaju kao agenti savezne vlade, međutim sudija Džastin Kvejenbuš je odbio taj argument.
On je takođe ocenio da Mičel i Džesen nisu uspeli da dokažu da su bivši zatočenici zvanično imenovani kao neprijateljski borci, što bi automatski zaustavilo tužbu.
Rahman je preminuo u zatvoru dve nedelje pošto je pritvoren.
Salim i Ben Sud nisu nikada optuženi za neki zločin i sada su slobodni.
Sporne tehnike isleđivanja i izlaganje ekstremnim temperaturama, izgladnjivanje, vezivanje lancima u stresne položaje danima kako bi im se naneo bol i onemogućio san, kao i ozloglašeno “simulirano davljenje”.
Psiholozi su priznali da su koristili teške tehnike ispitivanja, ali su odbacili tvrdnje da se radi o mučenju i ratnim zločinima.
Ministarstvo pravde ima svog predstavnika u procesu, kako bi štitio vladine interese i čuvao tajnost dokumenata, ali on nije pokušavao da blokira tužbu.
Stručnjaci kažu da je takav stav vlade bez presedana, ali da istovremeno predstavlja priznanje da je taj nekada tajni program CIA, sada u velikoj meri poznat javnosti.