"Dok je Putina, nema 'države' Kosovo"
Oni su to naveli komentarišući tvrdnje zapadnih analitičara da bi "Rusija mogla da prizna Kosovo kako bi se nagodila sa SAD", piše "Sputnjik".
Krim je već ruski, šta će im Vašington?
Ruski eksperti kažu da takve izjave liče na pokušaj zapadnih stručnjaka da "zabiju klin" u odnose između Rusije i Srbije.
- To liči na pokušaj da se unese razdor, jer scenario da Moskva prizna Kosovo nije moguć, pogotovo dok je Putin na vlasti. Čak i ako bi SAD iznele takav predlog, Rusija bi ga odbila i ne bi ušla u takvu vrstu trgovine, jer nama nije potrebna podrška Vašingtona da bi Krim bio ruski. Krim se vratio u sastav Rusije putem referenduma, a uprkos stavu SAD i EU. Znali smo šta nas čeka i šta će nakon toga uslediti i bili smo spremni na to - kaže Igor Pšeničnikov, savetnik direktora Ruskog instituta za strateška istraživanja.
Pročitajte još:
* Putin sprema šok za Srbe? "Rusija će možda priznati Kosovo da bi se nagodila sa Amerikom"
I nemoralno, i protivpravno
Ekspert ne isključuje mogućnost da bi SAD mogle da iznesu ponudu "Krim za Kosovo", ali je uveren da Moskva na to neće pristati ni pod kakvim uslovima.
- Priznanjem Kosova mi bismo izdali našeg glavnog saveznika na Balkanu, a takođe bi to bio i signal svima onima koji su separatistički raspoloženi u Srbiji. Osim toga, priznanje Kosova od strane Rusije bi značilo i kršenje postojećeg sistema međunarodnog prava, to bi bio nemoralan čin, i zato Rusija na to nikada neće poći - zaključuje Pšeničnikov.
Dobra prilika za potkusurivanje, ali...
Reakcija ruskih analitičara je usledila posle navoda britanskog stručnjaka za Rusiju Meri Dejevski da bi Rusija mogla da prizna nezavisnost Kosova kao deo šireg sporazuma između Vašingtona i Moskve, nakon što je Donald Tramp preuzeo funkciju predsednika SAD.
Dejevski, inače kolumnistkinja "Gardijana", navodi da Vladimir Putin ulaže mnogo truda u poboljšanje odnosa između ruske i američke administracije, i da ne bi smeo da dozvoli da mu ovakva prilika, kao što je Kosovo, isklizne. Međutim, eksperti ističu da interesi Srbije i njenih drugih ruskih saveznika nikako neće biti ugroženi zarad poboljšanja odnosa Rusije i SAD.
Podsećamo, Rusija je čvrsto protiv priznanja Kosova. Većina zapadnih zemalja, počevši od SAD, odavno je priznala nezavisnost Kosova, ali Srbija, Rusija, Kina, kao i pet članica EU i mnoge druge države, nisu, među kojima je najviše onih iz Centralne i Južne Amerike, Azije i oko polovine afričkih država.
Tempo priznavanja znatno je usporen poslednjih godina, a prošle godine su to učinile samo dve države - Surinam i Singapur. Ukupno oko 110 od 193 država-članica Ujedinjenih nacija do sada je priznalo nezavisnost Kosova.