Nedelja 01.01.2017.
07:43
S. Kapetanović - Vestionline

Postoji li neko ko 2016. nije bio hakovan?

pixabay.com
Tehnologija budućnosti stiže i do nas

Činjenica da su se hakeri našli u užem izboru za "Tajmovu" ličnost godine nikoga nije iznenadila, jer se skoro svakodnevno izveštavalo o njihovim uspešnim napadima.

FBI je provalio u "Ajfon 5C" jednog od terorista koji su zaslužni za napad u San Bernardinu, novoizabrani predsednika Amerike Donald Tramp hakovan je u aprilu, jer su njegovi, kako tvrde stručnjaci, sigurnosni sistemi bili staromodni i neažurirani. I američka Demokratska stranka je hakovana tokom predsedničke kampanje, za čije napade su optuženi ruski hakeri, kako je CIA je u svom izveštaju i zaključila.

Novine u aplikacijama 

pixabay.com

Instagram je  dobio mogućnost pričanja priča u protekla 24 sata, WhatsAppove slikovne poruke mogu se ukrašavati, a Fejsbukov  Mesindžer je dobio nove opcije.

Poznato je i to da ni društvene mreže i servisi kao što su "LinkedIn", "Tumblr", "MySpace", "VK.com" i "Rambler.ru" nisu bile poštođene, pa su se podaci pogođenih korisnika vrlo brzo našli na internetu.

Najveća žrtva hakerskog napada 2016. godine je bio internetski gigant "Yahoo", čiji su podaci, kako je kasnije ta kompanijani potvrdila, (milijardu i 500 miliona korisnika) kompromitovani, pa su korisnička imena, šifre, brojevi telefona, adrese i datumi rođenja korisnika postali su dostupni.

I Fejsbuk se našao na udaru kritika, jer nije zaustavio poplavu lažnih vesti koje su po nekim analitičarima možda pomogle Trampu da pobedi, već je širio neosnovane negativne vesti o njegovom protivkandidatu Hilari Klinton. Vesti da je papa podržao Trampa, zatim da je Klintonova potrošila 137 milijardi dolara za ilegalno oružje i da joj je kućna pomoćnica ljubavnica godinama, presudili su Klintonovoj i pre isteka kampanje, a da niko nije proverio tačnost tih informacija pre objavljivanja.

Fesjbuk je skoro predstavio opciju koja će korisnicima dati mogućnost da lažnu vest prijave u nastojanju da se suzbiju dezinformacije. Međutim, pitanje je samo da li je taj potez što se tiče američkih predsedničkih izbora, došao veoma kasno?

"Galaksi 7" je zapamćen kao mobitel koji je trebao da bude Samsungov odgovor na "Ajfon 7", ali će ipak ostati zapamćen kao jedan od najvećih i finansijskih najtežih neuspjeha na tržištu mobitela.

Zbog velike potražnje u avgustu, kada je i predstavljen na tržištu, Samsung je zbog velike potražnje u početku imao problema s isporukama. Međutim, nekoliko nedelja kasnije na društvenim su se mrežama pojavile fotografije izgorelih telefona, što ga je primoralo da sve uređaje, koji su se bez objašnjenja zapalili, zameni drugim. Zbog zapaljive prirode "Galaksi 7" je zabranjen u avionima, pa su ga korisnici menjali za drugi model, s toga se Samsung bazirao na razvoj narednog modela u nadi da će na ovaj korisnici zaboraviti.

pixabay.com

Najveća društvena mreža na svetu u 2016. je godinu ušla s najavom da će korisnici na objave moći reagovati s proširenom paletom emocija, a ne samo s komentarom ili klikom na tipku “Like”.

Nakon intenzivnog testiranja, korisnici širom sveta mogli su od februara sve objave na Fejsbuku da kometarišu sa šest reakcija (klasično srce “Love”, smešak “Haha”, čuđenje “Wow”, tuga “Sad” i ljutnja “Angry”.

2024 © - Vesti online